Aston Martin Virage Zagato Shooting Brake Centennial, zdroj: www.classicdriver.com

Design jako výtvarné dílo. Koukni na ikonickou trojici Aston Martinů od Zagata

Design aut může být různý. Ve většině případů slouží mantře konzumu, jindy jde o čistou fyziku, aerodynamiku a techniku. Pak je tady ale přístup k designu jako k výtvarnému dílu. Důstojnou reprezentací tohoto přístupu je svatá trojice Aston Martinů, které navrhl mistr designu, Norihiko Harada ze studia Zagato.

29. březen 2020 22:33:51

Současná společenská situace jako by k tomu vybízela, po 12 letech jsme se opět zastavili, máme možnost se okolo sebe rozhlédnout a skutečně vnímat okolí. Tuto dobu stagnace je možné využít pro svůj prospěch několika způsoby. Jeden z nich je studium. V tomto případě se jedná o studium automobilového designu a přístupu k němu.

Už v předchozím článku byla naznačena myšlenka jakéhosi dělení. Šlo o oslavu krásného Ferrari Berlinetta Lusso Touring Superleggera. Dělení je následující, do první kategorie designu můžeme zařadit ten konzumní, který je aplikován na auta, jenž jsou brána jako spotřební zboží. Zde se návrháři zaklínají mantrou praktičnosti a úspory nákladů. To je bohužel 85% trhu…

Následujících 10% pak tvoří druhá kategorie designu. Lze ho označit jako výsledek techniky, fyziky, aerodynamiky, zkrátka exaktních věd. Příkladem hovořícím za všechny může být současná švédská značka Koenigsegg.

V tomto článku se ale zaměříme na posledních 5%. Zde se vzhled bere jako výsledek umění, praktičnost a dokonalost po fyzikální stránce jdou stranou, prim hrají emoce, individualita a věda tvarů. Po již zmíněném Ferrari je třeba připomenout další klenoty, tentokrát s britskou krví. Jde o svatou trojici Aston Martinů, jejichž karoserie navrhl japonský mistr a šéf designér studia Zagato, Norihiko Harada. První dva vznikly v roce 2013 jako oslava 100 let od založení Aston Martin a poslední v roce 2014 k 95. výročí od vzniku studia Zagato.


Norihiko Harada, zdroj: www.classicdriver.com

Mou myšlenku mistr Harada potvrzuje i svou odpovědí, když byl tázán na proces, kdy navrhuje dílo pro specifickou osobu soukromého sběratele a zněla:

„Je to nádherný proces od samého začátku návrhu, snažím se uspokojit individuální představy jednoho člověka, ne nějakou statistiku či marketingové oddělení, to je sice důležitým nástrojem průmyslu, ale při této práci mám před sebou jen jednu konkrétní osobu, takže se mohu lépe soustředit na naplnění těchto individuálních představ.“

1. Aston Martin DB9 Spyder Zagato Centennial

Tento skvost si ráčil objednat kalifornský automobilový sběratel a fanoušek Aston Martin – Peter Read. Jak název napovídá, vychází z modelu DB9 Volante, což je samo o sobě nádherné auto. I proto to Harada neměl jednoduché, je těžké udělat z krásy ještě větší krásu. Obecně lze jeho design označit za tradičně japonsky minimalistický, i když se u něj Harada částečně inspiroval osobností jeho majitele. Jeho čisté a přímé linie odkazují na vzhled legendárních Astonů ze 70. a 80. let, tedy DBS, V8 a Virage, dodávají vozu osobnost s nádechem lehké agrese a zároveň dodržují pravidla britské elegance. Za naprosto nádhernou zde považuji vzhledovou návaznost předních a zadních světlometů, která dává najevo, že se řád linií dodržuje od začátku do konce. Minimalismus vládne i v interiéru, jak je u Astonu zvykem, a dominují mu panely z nerezové oceli a unikátní čalounění barvy Sahara Tan s decentním proužkem, který ladí s barvou laku v odstínu klasické Aston Martin Racing Green.


Aston Martin DB9 Spyder Zagato Centennial, zdroj: www.classicdriver.com

2. Aston Martin DBS Coupé Zagato Centennial

Zagato Coupé je postaveno oproti Spyderu na základu modelu DBS, což je vlajková loď značky. Je luxusnější a výkonnější než DB9, i když z ní technicky vychází. I to je jeden z důvodů, proč je pro mě Coupé pomyslným vrcholem v této trojici. Přítomnost střechy navíc dává jeho charakteristickým liniím jistou kontinuitu. Její tvar navíc drží tradici dvou boulí, jako na starších modelech Vanquish, DB7 i V8 Zagato. Vůz si objednal nejmenovaný japonský módní návrhář pracující v italském Miláně v Costume National a odhalen byl v Kensingtonských zahradách. Dalo by se očekávat, že požadovaná karoserie od Zagata s sebou ponese i změny technického charakteru za cílem snížení hmotnosti a zlepšení po výkonové stránce. U těchto Astonů tomu tak ale není. Harada se chtěl vydat úplně jiným směrem. I když vozům vtiskl náznaky agrese, hlavní myšlenkou zůstává ona romantická kombinace sportovního ducha a elegance, jde tedy o klasické gran turismo, které dokonalé zapadá do prostředí Francouzské riviéry a jižního pobřeží Itálie.


Aston Martin DBS Coupé Zagato Centennial, zdroj: www.carstylingmag.com

3. Aston Martin Virage Zagato Shooting Brake Centennial

Posledním ze svaté trojice je vůz s karoserií shooting brake postavený v roce 2014 na základu Virage jako oslava 95 let od založení studia Zagato. Je velmi zajímavé si povšimnout, jak tvar karoserie koresponduje s původem jednotlivých majitelů, protože tento poslední vůz si objednal blíže nespecifikovaný majitel ze Švýcarska. Haradova inspirace majiteli je tedy zřejmá, karoserie Spyder pro Američana, Coupé pro Japonce a Shooting Brake pro Švýcara. K tomuto modelu se vztahuje ještě jedna zvláštnost, jde o dost možná první návrh tohoto druhu karoserie studiem Zagato, které je jinak spojeno s klasickými coupé. Zagato po tomto úspěchu navázalo s provedením shooting brake dále u Aston Martinu Vanquish z roku 2016. Tento model je tedy vhodný, pokud hledáte to samé, co u předchozích dvou, ale potřebujete k tomu ještě místo na golfovou výbavu a pár pušek na lov. Celou trojici tedy charakterizují velmi sofistikované linie a jednoduchost, které dávají vyniknout vnitřní síle. Když se Harady zeptali, proč se vydal právě tímto minimalistickým směrem, odpověděl:

„Když se muži snaží zaujmout ženy, často hodně mluví, používají příliš mnoho slov, chtějí tím být zajímaví. Někdy ale stačí použít jediné slovo, ve kterém bude ta správná síla a vášeň… A my jsme se rozhodli vydat tou druhou cestou.“


Aston Martin Virage Shooting Brake Zagato Centennial, zdroj: www.classicdriver.com

O těchto skvostech bylo v minulosti již v médiích pojednáno, ale vždy šlo o relativně suché texty shrnující jejich technické parametry a výjimečnost v podobě jednoho jediného vyrobeného kusu od každého druhu karoserie. Pro mě osobně jsou ale mnohem víc. Nejsou to auta. Jsou to umělecká díla na čtyřech kolech, je nutné si to uvědomit a nahlížet na ně touto optikou v porovnání se zbytkem automobilové produkce. A ano, umění je individuální záležitost, takže si můžeme vybrat, zda jejich vzhled budeme milovat, nebo nenávidět.

Já je miluji, jsou to produkty britského inženýrství, kterým dala tvar ruka japonského mistra a umělce.