Vladimir 518, 7krát3 a Orion. Foto: Tereza Koňaříková

„Boh Dal Love je čecháčkovství za dob Jonáka,“ říká Benjamin Buttler, režisér klipů 7krát3

Tlačenka, Gucci, důchodci a funk. To všechno se setkalo v novém videoklipu zpěváka 7krát3 ke skladbě Boh Dal Love. O režii se znovu postaral Benjamin Buttler a tentokrát obsadil i všechny tři členy PSH.

„Už jsem vyhulil dost palic, ale pořád tě nemůžu dostat z tý svý,“ zpívá Štěpín Hebík aka 7krát3 v tracku Boh Dal Love, který uzavírá jeho debutovou nahrávku I. Jako hosté v písni zazářili Orion, Vladimir 518 a Mike Trafik. Všichni tři se objevili i v čerstvém videoklipu, o který se postaral režisét Benjamin Buttler. Ten už loni se 7krát3 spolupracoval na videoklipech Tygrovanej sprej nebo Promiň, za který navíc získal i nominaci na Cenu Anděl. Benjamin Buttler v rozhovoru popisuje nejen to, jak se natáčelo s PSH v kulturáku.


Režisér Benjamin Buttler během natáčení videoklipu Boh Dal Love.

Jak dlouho jste vlastně tentokrát natáčeli?
Celkově příprava klipu zabrala asi dva měsíce. Od počáteční myšlenky až po závěrečný upload. Od té doby dost apeluju na dlouhodobou přípravu projektu. Technické obhlídky a možnost probrat celý koncept s každým článkem zvlášť tě ve finále děsně podrží. Na place pak každý jasně ví, co má dělat, drží si tak svou funkci a vše šlape na 100 %. Lokace, kterou jsem vybral, mi uvízla už dlouho předtím v hlavě, a byl to takový můj sen tam něco zrealizovat.

O jaké místo šlo?
Štěpán přišel s nápadem na klip, který se původně měl točit na Šumavě ve starém opuštěném sále. Znělo to fajn, ale představa toho transportu a realizace byla nemožná. Takže jsem navrhl, že bychom to mohli udělat ve starém kulturním centru KD Eden ve Vršovicích. Ten prostor na tebe dýchne skvělou dobovou atmosférou a celkově je hezky zachovalý. A scénograf Marek Špitálský se postaral o famózní návrat v čase pomocí set designu z věcí, které tam ještě zbyly. Třeba devadesátkové plakáty kapel, které jsme nechaly zarámovat a vysely v chodbě, kudy kluci v klipu prochází směrem do sálu.

Kdo přišel s námětem na videoklip k songu Boh Dal Love?
Štěpán, který mi zavolal a hned začal mluvit o tom, že má fakt skvělou věc, kterou chce zrealizovat. Prvotní námět bylo zaznamenat Štěpána, jak hraje s klasickou vesnickou kapelou plnou pijáků s prokouřenými kníry. Tohle téma se mi děsně líbilo. Finální story jsem upravil tak, abychom se drželi tohohle bulharského stylu ala „Orion wears GUCCI a milfky s obřími kožešinami a nepadnoucími halenkami“. Chtěli jsme z toho vyšperkovat klasický čecháčkovství za dob Jonáka.


7krát3 a Orion. Foto: Tereza Koňaříková

Jaký příběh vlastně klip vypráví?
Popisujeme kapelu z velkoměsta, která jede svojí tour a mimo jiné dorazí do vesnického prostředí hrát na menší kulturní událost. Takže ukazujeme jejich cestu po vlastních osách a přípravu na koncert. Hlavním motivem je jejich putovní zdobený mikrofon, který si s sebou vozí jako maskota. Mapujeme jejich striktní požadavky do backstage, které jsou skvěle protkané věcmi, co jim nachystají i místní. Nechybí specialitky jako tlačenka nebo čokoládové fondue a domácí pálenka. Je to taková ukázka toho, jak to chodí na klasických maloměstských událostech, kam přijedou superstars.


Vladimir 518. Foto: Tereza Koňaříková

Už jsi někdy předtím natáčel s Orionem a Vladimirem 518? Jak se s nimi pracovalo?
S klukama jsem měl čest pracovat poprvé. Vždy jsem si to přál, protože pro mě představují docela zásadní osobnosti českých vizuálů v oblasti rapu. Celkově bych to shrnul tak, že už toho kluci mají natočeno – na place i mimo něj se chovali dost profesionálně. Kromě toho jim ten koncept tak sedl, že šlo vidět, jak si to užívají naplno. Big up Vláďovým otočkám a Oriho Zagorka movements!

Co vlastně odstartovalo tvou spolupráci se Štěpánem?
Začalo to asi před 9 měsíci, kdy mi napsal na Instagramu, že by měl zájem o natočení videoklipu. Předtím jsme se neznali, takže jsem si poslech pár jeho věcí. Track Promiň byl pro mě zásadní. Pokaždé, když začínáte s někým novým, je to jako ruleta. Buď si sednete a děláte spolu do důchodu, nebo se to rozpustí po prvním roztočení. Ale naše spojení za mě funguje na 100 %. Je cítit, že jsme si dost padli vkusem i netradičními nápady. Mám volnou ruku v rámci práce. Vnímám velkou důvěru ze strany Štěpána, za což mu jsem vděčný. Je to vlastně taky dost velký puntičkář, což je u vizuálních projektů skvělá vlastnost. Aktuálně se mu starám o vizuály a promo k nim, věřím, že nás spolu čekají ještě velké věci.

Máš v hlavě od začátku jednotnou vizi, ze které vycházíš u všech klipů pro 7krát3?
Vymýšlení vizuálů je se Štěpánem vždy trochu delší proces. Nejprve si poslechneme track, na který začínáme nabalovat různé momenty, které vystihují danou pasáž. Pak dáváme dohromady moodboard a sepisujeme různí výrazové prvky. Spíš bych to pojmenoval jako takovou tvůrčí činnost nás obou. Moje práce je především postarat se, aby vizuál vypadal tak, jak jsme ho napsali. Ale dost věcí pak samozřejmě vzniká i na place.

Které natáčení se 7krát3 bylo s odstupem času nejpestřejší?
Aktuálně vzpomínám pochopitelně na Boh Dal Love. Tím, že byl tak pestrý scénář a téma nám bylo všem blízké, vznikaly úžasné situace, které prostě nevymyslíte. Jako třeba děda s třínohým psem, který lil pálenku v placatce, kradení bábovky pod stůl nebo tancující šedesátníci na funky track. Celkově vznikla tam úžasná atmosféra, že nám lidi říkali, že se jim nechce domu a rádi by zůstali. Tyhle momenty ti utkví v paměti. Mám rád, když je dobrá atmosféra a všichni si to užijí. Měli jsme opravdu dost pozitivních feedbacků od štábu, ale i od lidí z castingu, za což jsem moc vděčný.

Co pro tebe znamená nominace na cenu Anděl za videoklip k singlu Promiň?
Tak nějak to stále vstřebávám. Byl to skvělý pocit, když mi Štěpán poslal DM s našim coverem, nominací a komentářem „co říkáš na tohle, kámo?”. Celkem jsem zíral. Ten klip je pro mě dost zásadní, protože se na to nabalilo dost dalších projektů a spoluprací. Hodně nám pomohla Klára Tesařová, která mi v tehdejší době vnukla nápad s ovocem. Já to pak vyšperkoval se Štěpánem a obsadili jsme Kateřinu Prskavcovou, která vizuálu dost pomohla svojí extravagancí a zálibou v ujetých věcech. Daleko větší cenou, než zlatá soška Anděla, je pro mě ale možnost tvořit i nadále se skvělými lidmi a vytvářet nevšední vizuály k nevšední hudbě.