Days Gone

Pět post-apokalyptických videoher, které si zahrát během karantény

Post-apo ve videohrách je žánr starý jako gamingový průmysl samotný. Už stařičká Wastelands vás vyhnala do jadernou válkou zpustošené krajiny. Jaké videohry se ale hodí teď, když je potřeba zabít pár týdnů doma?

20. březen 2020 13:21:40

The Last of Us

Jeden z nejlepších titulů videoherní historie a důkaz, že i hry dokáží přinést výpravný syrový zážitek na úrovni těch nejlepších bijáků. Svět se ponořil do temnoty. Nebezpečná pandemie změnila většinu lidstva v netvory, kteří mají místo mozku houby a jediné, co chtějí, je zakousnout se do zbytku přeživších. Kromě vynikajícího příběhu a hratelnosti hra zaujme také výtečně zpracovaným světem, ve kterém budete vnímat každou rostlinu rašící mezi cihlami rozpadajících se budov. Geniální záležitost. A 29. května vyjde druhý díl!

Days Gone

Open world akční adventura, ve které se vžijete do role osamělého vlka motorkáře cestujícího zombie apokalypsou zdecimovaným Oregonem a snažícího se zachránit svého nakaženého bratra. Hra vyniká absolutní svobodou pohybu a několika příběhovými linkami, můžete hledat léky, můžete likvidovat hnízda zombií, můžete pomáhat enklávám přeživším roztroušeným po mapě nebo si klidně jen tak můžete jezdit po mapě a kochat se krásně zpracovanou přírodou. Velkou devizou je hlavní postava ztvárněná Samem Witwerem, hercem známým ze seriálů Battlestar Galactica, Smallville nebo dabérem Darth Maula ze seriálu Star Wars: Clone Wars a filmu Star Wars: Solo. Opět jde o hru exkluzivní pro konzoli PlayStation.

Death Stranding

A nejnovější velký postapo titul opět běží na konzoli PlayStation, ale chystá se i PC verze. Spojené státy zdecimovala podivná událost, během které se lidstvo ukrývá před děsivými anomáliemi a netvory. Vaší rolí je cestovat jako poslíček mezi přeživšími roztroušenými po světě a postupně pronikáte více do tajemství zkázy, která lidstvo postihla. Hra opět skvěle staví na výkonu představitele vaší postavy, role se ujal herec Norman Reedus populární ze seriálu The Walking Dead. Ale hlavně jde o dílo herního génia Hideo Kojimy, který je v branži fenoménem sám o sobě.

Fallout

Absolutní klasika postapo žánru, kterou si dnes díky digitálním platformám jako Steam nebo GOG můžete zahrát prakticky na kterémkoliv počítači. Lidstvo se po jaderné válce ukrylo do podzemních skrýší zvaných Vaulty. Desítky let po katastrově se dveře vašehou Vaultu otevřou a vy vyrazíte na cestu na prach a kámen zničenou krajinou. Skvěle zpracovaný svět, ve kterém se ne všem podařilo schovat pod zem a následky radiace se podepsaly na všech a na všem na povrchu, už překročil hranice videoher a stal se součástí popkultury. Série Fallout se dočkala několika pokračování a řady spin-offů, z nichž téměř všechno stojí za zahrání. Kromě MMORPG Fallout 76 a Tactics, těm se raději vyhněte. Doporučuji především Fallout New Vegas, nadčasová záležitost.

Left 4 Dead 2

Jestli máte po ruce pár kámošů, kteří s vámi po večerech budou hrát po netu, toto je jednoznačně ideální hra. Sice už je trochu starší, ale vývojáři z Valve, autoři legendární hry Half-Life, jsou zárukou absolutní kvality. Tým čtyř přeživších se snaží probojovat mapami přes hordy zombíků. Čistá akce, kde málokdy sundáte prst z pouště. Vyniká hlavně v kooperaci, kdy si navzájem hráči kryjí záda, zachraňují padlé kolegy nebo se strategicky rozmisťují po oblasti, kde brzy bude velmi horko (ten zatracený zvuk poplachu, jak já ho nenávidím). První díl je také vynikající, ale dvojka přidala zbraně na blízko a adaptovala téměř všechny mapy z jedničky, proto doporučuji koupit rovnou dvojku, která je na Steamu za hubičku.

Mám v této hře nahráno přes 700 hodin a troufám si tvrdit, že kdyby se mi před pár lety nerozpadla parta, se kterou jsem Left 4 Dead 2 hrál, měl bych teď nahráno hodně přes 1000. Báječná hra. A nebezpečně návyková. Samozřejmě, že Left 4 Dead 2 můžete hrát online s cizími hráči, ale komunita se po letech už dost roztříštila a sem tam se připojují jen trollové, kteří se baví skákáním ze střech nebo střílením do spoluhráčů. Pokud ale dáte dohromady partu osmi lidí na režim versus, kde čtyři přeživší stojí proti čtyřem speciálním zombíkům a davu mozkožroutů, gratuluju, právě jste otevřeli bránu do jednoho z nejzábavnějších multiplayerů všech dob.