Pád nebes. Foto: Jarda Konáš

Asterix pro dospělé? V deskovce Pád nebes budete válčit o Galii

Doufám, že titulek článku nikdo nebral jako clickbaitové lákadlo na historickou pornografii. Řeč bude úplně o něčem jiném. Deskovce Pád nebes, ve které budete hrát za jednu z galských frakcí nebo Římany a vyrazíte do boje proti všem.

16. březen 2020 10:55:49

Dobře, proti všem úplně ne, protože Pád nebes je v jádru klasická strategie o ovládnutí území, takže sem tam budete potřebovat i nějakou tu kooperaci s ostatními hráči a vaše diplomatické schopnosti budou stejně důležité jako síla vojska.

Každá frakce má svůj specifický cíl: Arvernové vedou otevřený boj proti Římanům, Belgové potřebují ovládnout co největší území, Římané se snaží o podrobení co nejvíc kmenů, kterých je po Galii roztroušeno několik desítek a zdánlivě nejslabší Haeduové nemusí vůbec bojovat, ale skrze své obchodní schopnosti a uplácení jim stačí mezi kmeny najít dostatek spojenců.

Pátí do počtu jsou Germáni, agresivní a hrou ovládaná frakce, která se do Galie tlačí z východu a přidává do hry prvek ohrožení, proti kterému se čas od času musí všichni hráči spojit, jinak jim Germáni přerostou přes hlavu. V určitých momentech může za Germány hrát jeden z hráčů, který je může poslat proti soupeřům. Hráči své frakce ovládají skrze povely. Některé jsou společné pro všechny, jako třeba pochod nebo útok vojska, jiné jsou specifické pro každou frakci.

Základní mechanikou pravidel Pádu nebes je tzv. COIN systém (COunter INsurgency). Zajišťuje jak dynamiku hry, tak historickou věrohodnost a atmosféru a daří se jí to na výbornou. Funguje tak, že máte balíček karet s různými historickými událostmi. Ty přináší do hry nějaký efekt a zároveň určují, v jakém pořadí hráči hrají. Například když přijde do hry karta Cicera, známý řečník umí ovlivnit náladu v římském senátu.

Když karta vyjde zrovna na hráče za Římany, může svou pozici v senátu posílit (a tím mu senát do Galie pošle víc jednotek), pokud Cicera zahraje jeden z galských hráčů, naopak v senátu posílí odpor a Caesar má po ptákách, dokud se mu nepodaří zase senát naklonit na svou stranu.

Takových karet je ve hře celkem 72, takže o zábavu a historické momenty je rozhodně postaráno. Do balíku karet se přimíchají karty zimy, které určují konec hry pro případ, že nikdo nesplní vítězné podmínky. Jakmile přijde poslední zima, boj o Galii končí a vítězí ten, kdo byl nejblíže cíli.

Pokud bych měl zmínit i nějaké výhrady, tak Pád nebes nepatří úplně mezi nejhezčí hry na trhu. Mapa Galie je krásná, ale třeba pravidla graficky připomínají spíš skripta ve Wordu. I žetony a desky frakcí nejsou dvakrát fotogenické a bohužel trochu zaostávají za současnou konkurencí ve stejné cenové hladině.

Jenže o tohle tady fakt nejde. Pád nebes je jasně koncipovaná deskovka pro náročné stratégy, kteří se nepotřebují kochat obrázky. Tohle je komplexní strategická hra s věrohodným historickým provedením. Kromě dobře fungujícího COIN systému v tomto směru pomáhají i výborně navržené scénáře založené na historických milnících boje o Galii.

Pokud přesně takovou zábavu od deskovky očekáváte a máte ve svém okolí další tři stejně naladěné lidi, budete Pád nebes milovat. Dá se hrát i ve dvou či třech hráčích za cenu toho, že někdo ovládá víc frakcí najednou, případně v jednom proti frakcím ovládanými hrou, ale můj názor je, že teprve ve čtyřech je Pád nebes opravdu strategický koncert.

Nabízí okamžiky, které u jiných her nezažijete (opět připomenu můj oblíbený senát) a rozhodně není od věci zmínit i fakt, že oproti podobným strategickým deskovkám jako je Twilight Imperium nebo Hra o trůny zabere mnohem míň místa, takže je i výrazně praktičtější.

A troufám si tvrdit, že pokud vás baví historie nebo jste alespoň vyrůstali s Asterixovými příběhy, je v tomto směru Pád nebes nejlepší strategická deskovka na trhu.