© Vojtěch Veškrna

Slyšte řev proudového motoru! Bigg Boss pokřtí knihu Squadron

Cítíte vůni leteckého benzínu?! Už dnes – ve čtvrtek 27. února 2020 – v našem nuselském hangáru pokřtíme knihu Squadron. Hlavním hostem večera bude kapitán Jan Tvrdík, operační pilot z 21. základny taktického letectva v Čáslavi. Sonický event startuje od 18:00 v Bigg Boss Showroomu na adrese Oldřichova 18 v Nuslích.

Hlídej slunce
Squadron znamená rafinovanou autorskou reflexi válečné aviatické historie Československa. Kniha s čerstvou nominací na Nejkrásnější českou knihu roku 2019, jejíž stříbrný cover vypadá jako by byl sestrojený z kusu křídla vyřazené válečné stíhačky. Typo a foto publikace, která má tu sílu srážet čas, prostor, minulost a přítomnost do jediného intenzivního okamžiku. Svého prvního, velmi specifického křtu se kniha dočkala již koncem ledna 2020 na základně taktického letectva v Čáslavi, kdy se (zabalena v české vlajce) hrdě proletěla v dravém Gripenu.

KOUPIT SQUADRON

“Létání pro mě znamená svobodu a nebál bych se říct i romantiku. Když startuješ na forsáži při západu slunce ze základny, když prší a ty se vyhoupneš nad mraky a vidíš Alpy…to si uvědomíš, jak máš krásnou práci. Když na to tedy máš chvilku,” shrnuje s úsměvem svou filozofii létavec Jan Tvrdík, vojenský pilot (JAS-39 Gripen) a letecký akrobat (Flying Bulls Aerobatics Team), díky němuž se nebeský křest Squadronu vůbec mohl uskutečnit.

Unikej do slunce
Celou operaci tehdy zdokumentoval fotograf Vojtěch Veškrna. Těžko hledat člověka s vyvinutějším smyslem pro zachycení aerodynamické elegance i technické letadlové krásy. Jeho objektiv hledá a nachází často přehlížené detaily, ať už se skrývají na tělech proudových stíhaček, v prostoru letadlových drah či kdesi ve skleněných oblacích. Dokumentární bezprostřednost se v jeho případě setkává s vycizelovaným citem pro kompozice, který si Veškrna vychytal při focení portrétů, architektury či módy.

Je proto logické, nakolik přirozeně se jeho současné snímky v samotné knize doplňují s těmi archivními od legendárního Ladislava Sitenského. Právě typografie Jana Matouška, nově objevené a prvně zdigitalizované negativy a nakonec ony Veškrnovy současné úhly pohledů, to vše ze Squadronu činí jakýsi nebeský most propojující romantizovanou historii s nově budovanou aviatickou romantikou dneška.

Útoč ze slunce
Pro úplný úletový závěr ještě odcitujme klíčovou část z knižní předmluvy v podání Vladimira 518: “Až pak se znovu vracím k fotografiím, těm sekundovým odrazům minulosti, na které se čím dál tím více dívám, jako kdyby to byly mé vlastní vzpomínky. Sleduji černobílé obrazy mladých kluků, v kompozičních vztazích s aerodynamikou letadel, to vše dohromady v těžkém kontextu významů válečné mašinérie. Je to divadelní jeviště připravené pro scény plné hutných emocí, každý moment je v optice konečnosti vyostřen takřka na maximum. O to silněji a symboličtěji později zahrají zachycené pohledy na moře, fotbalový zápas, úsměvy, dívky v plavkách, ženu na skalnatém pobřeží uprostřed letního dne, či jinou dívku běžící směrem k lesu. Je to sen, který se zdál mě, nebo někomu jinému?”

WEB SQUADRONU