Red Light District. Foto: Toronto Star / Jasper Juinen

Už žádná tráva a prostitutky pro turisty? Amsterdam chce zpřísnit pravidla

Starostka Amsterdamu se rozhodla zamezit extrémnímu náporu turistů. Může se tak brzy stát, že pokud nejste místňák, nekoupíte cannabis v tamních coffee shopech a peníze neutratíte ani ve známé čtvrti Red Light Destrict.

Hlavní město Nizozemska je dnes trvalým bydlištěm pro zhruba jeden milion lidí. Ročně do něj ovšem zavítá přes 17 milionů turistů a tolerance vůči hulení na tom má rozhodně velkou zásluhu. S návrhem řešení přišla starostka Amsterdamu Femke Halsema, která chce pro pohodlí residentů omezit drogové možnosti, jaké turistům poskytuje holandská legislativa.


Proslulé kanály a coffee shopy Amsterdamu. Foto: Kristina Kratochvilová

Podle aktuálního dotazníku amsterdamského institutu výzkumu, informací a statistik je marihuana zásadním lákadlem pro většinu mladších návštěvníků evropské metropole. Rovnou 57 % dotázaných Britů v rozmezí 18 a 35 let odpovědělo, že do Amsterdamu jezdí kvůli coffee shopům a omezení by ovlivnilo jejich další návštěvu. Je tak možné, že už si tam za několik měsíců jako turista cannabis legálně nekoupíte.


Red Light District. Foto: Wikimedia Commons

Aby změn nebylo málo, na amsterdamské radnici se minulý týden zároveň rozhodlo o novém pravidlu týkajícím se populární čtvrtě červených luceren. Od 1. dubna budou mít do Red Light District, který proslul vyzývavými výlohami, zakázaný vstup všechny skupiny v rámci turistických prohlídek města. Tours v dalších částech Amsterdamu, kde můžete narazit na prostitutky za sklem, se od dubna rovněž zakáží.


Amsterdam Dance Event 2019. Foto: Ondřej Hnilica

Jedním z turistických highlightů roku je například elektronický festival Amsterdam Dance Event, během kterého se za jeden říjnový víkend otočí až 400 tisíc návštěvníků ze 100 různých zemí. „Na ADE se jezdí hlavně za hudbou. Ne, že by si lidi přes den nešli dát brko, ale večer shání spíš jiný substance. A na prostitutky jim nezbývá energie,“ říká Matěj Machytka, který se amsterdamského svátku taneční hudby účastní už šest let.