Run the Jewels vystoupí jako support RATM. Kredit: Clash Music

Nevynechejte předkapelu. Před Rage Against the Machine zatnou pěst i Run the Jewels

Legendy rap-metalu a alternativního tvrdého rocku, se po devíti letech vracejí na pódia. Svou představu o světové revoluci přivezou Rage Against the Machine také 8. září do Prahy. V O2 aréně je navíc doplní americká hiphopová dvojka Run the Jewels.

12. únor 2020 12:25:28

Vidět dvě takhle výrazná jména v jeden den se nestává často. Run the Jewels odjedou s Rage Against the Machine (RATM) značné množství koncertů z aktuálního Public Service Announcement Tour. Jejich show kromě klasických hiphopových atributů, graffiti estetiky a komiksových referencí nabídne striktní rap, který stojí na velmi originálním zvukovém přístupu.

Producent El-P a rapper Killer Mike jsou aktivní od roku 2013. Zpěvák RATM Zack de la Rocha s nimi o dva roky později natočil velmi úspěšný track Close Your Eyes. Jejich písně se objevili také v populární videohře FIFA18 nebo superhrdinském filmu Venom.

Rage Against the Machine prosluli zejména svým nekompromisně tvrdým přístupem ke spájení vokální formy rapu a tvrdé kytarové hudby. Svojí dobovou vizí tak vyšlapali cestičku dalším kapelám, které se v pozdějších letech formovaliy pod žánrovou hlavičkou nu-metalu. Svojí proslulost mezi fanoušky drsných forem rocku si získali mimo jiné i inklinací k radikální levici.

Zack de la Rocha je dlouholetým aktivistou – v minulosti projevoval přízeň například Zapatově armádě národního osvobození v Mexiku, což je guerillové ozbrojené hnutí za autonomii v radikálním marxistickém smyslu slova.

Kytarista Tom Morello, který je díky svému specifickému stylu hraní uznaným světovým unikátem, se svou přízní ke krajní levici také nikterak netají. Například při koncertu Bruce Springsteena u příležitosti 25. výročí Rokenrolové síně slávy jeho jeho kytaru „zdobily“ insignie srpu a kladiva.

Koncem minukého roku se začalo proslýchat, že se RATM dávají po letech znovu dohromady. Od té doby všichni napjatě čekali, jestli po comebacku na americká pódia přijde řada i na Evropu. Pohled na rudý plakát k aktuálnímu turné ve fanoušcích zažehnul plamínek naděje, že se nad Prahou po dlouhých letech rozezní Killing in the Name. Dlouholeté přání se vyplní už 8. září v O2 aréně.