Joaquin Phoenix jako Joker. Kredit: u/rahalarts (Reddit)

Joaquin Phoenix a Brad Pitt vyhráli prvního Oscara! Zabodoval i Parazit

Uplynulý rok uzavřel filmovou dekádu obstojně. Nejpopulárnější filmovou cenu si odnesli třeba Joaquin Phoenix a Renée Zellweger. Oscary ale celkově ovládl jihokorejský film Parazit.

10. únor 2020 09:13:23

Pokud jste si na výsledky Oscarů vsadili, dost možná se teď radujete z výherního losu. Většina kategorií totiž dopadla podle očekávání. Nenapodobitelný Joaquin Phoenix si odnesl sošku za hlavní mužskou roli, když podle svého unikátně oživil Jokera. S hlavní ženskou rolí akademii nejvíc zaujala Renée Zellweger skrze film Judy, který do českých kin zamíří tento týden. Mezi mužskými vedlejšími rolemi zaslouženě zabodoval Brad Pitt, který zazářil ve filmu Tenkrát v Hollywoodu od Quentina Tarantina. Pro Phoenixe i Pitta jsou to překvapivě úplně první Oscary, co se sólových kategorií týče.

Veliké překvapení se ovšem odehrálo v kategorii pro nejlepší film roku. Z pestré nabídky vydařených filmů mohlo vyhrát téměř cokoliv – 1917, Irčan, Joker, Králiček Jojo, Le Mans ’66, Malé ženy, Manželská historie, Tenkrát v Hollywoodu a Parazit. Prestižní cenu si nakonec připsal poslední jmenovaný, tedy jihokorejská černá komedie o chudé rodině, které se život otočí vzhůru nohama. Nepřekvapí, že se Parazit stal i nejlepším zahraničním filmem a dvě zlaté trofeje získal i režisér a scénárista Bong Joon-ho.

Academy Awards 2020 se ale úplně nevydařily pro společnost Netflix. Film Irčan, který pochází z produkce této streamovací a filmové platformy, neproměnil ani jednu z 10 nominací. Hvězdy jako Al Pacino a Martin Scorsese se tak na stage coby výherci nedostali. Více se zadařilo jejich snímku Manželská historie, v němž se sice blýsknuli zejména Adam Driver a Scarlett Johansson, ale z Oscara se nakonec radovala Laura Dern za vedlejší ženskou roli.

Potěšil také triumf islandské skladatelky Hildur Guðnadóttir, která se svou invenční filmovou hudbou přidala druhého Oscara pro Jokera. Stala se historicky první ženou, která v této kategorii zvítězila. Joaquin Phoenix, který v poslední době proslul svými rozhovory, na pódiu odmítl aplaus a místo děkovaček upozornil na klimatické změny, ochanu zvířat nebo práva LGBTQ komunity.