Moloch Vlavo. Zdroj: YouTube

Rasistický rap? Slovenský předvolební boj je díky Molochovi skutečný bizár

Slovenský rapper Moloch Vlavo vydal klip Čo keby, který je volebním spotem kandidáta Ľudovej strany Naše Slovensko. Ta se snaží setřást pověst fašistické strany, což lze vzhledem k její historii těžko. Jak je možné, že něco jako rasistický rap vůbec existuje?

„Slovensko je na rázcestí, ľudia stoja na námestí, chyrujú tu zvesti, prevalené nečestnosti, mafiánski gangsteri, politické mená, chcú to všetko preľstiť,“ rapuje v novém singlu pětatřicetiletý Denis Domaracký, který se na slovenské hiphopové scéně objevil na sklonku 90. let pod pseudonymem Moloch Vlavo. Na těch slovech by nebylo nic zvláštního, hip hop vždy dokázal ve zkratce popsat neutěšenou realitu.

Ostatně, jako kritika do sebe zahleděného establishmentu před půl stoletím v černošských čtvrtích New Yorku vznikl. Jenže aura společenského komentáře se rozplyne asi po minutě, kdy Molochova slova začne číst (nebo psát?) Marek Géci, kandidát do slovenského parlamentu za Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotleby. Tohle není protest song, tohle je předvolební spot fašistů.


Zdroj: YouTube

Marian Kotleba se před blížícími se volbami snaží tvářit jako provokativní nicméně seriozní politik. Ještě před pár lety přitom mašíroval městem se svými fanoušky a fanynkami v uniformách šitých dle střihu Hlinkových gard, zdravil fašistickým pozdravem „Na stráž“ a nechal se oslovovat vůdce.

Samotnou ĽSNS založil poté, co nejvyšší soud zrušil jeho stranu Slovenská pospolitosť, která se hrdě hlásila k odkazu klerofašistického Slovenského státu a Jozefa Tisa. Ten byl po druhé světové válce odsouzen za vlastizradu a popraven. Tmavě modrou barvu v logu strany vystřídala zelená, uniformu převlékl za sako, zůstal ale rovnoramenný dvojkríž i myšlenky, které nyní před luxusním vozem artikuluje také bratislavský rapper.

Aktuální předvolební kampaň dosahuje na Slovensku dadaistických kvalit. Rap ve svých spotech použil už vládní Smer, který žádá zodpovědnou změnu, přestože zemi vede už dvanáct let. S Molochem začali rapovat i Kotlebovi fašisti, kvalitativně souboj dopadl jedna jedna.

„Čo keby o vážnych veciach rozhodoval ľud, stačí iba formou referenda a je kľud,“ zamýšlí se Moloch nad neomylností takzvaného zdravého rozumu, jemuž by podle populistů mělo dnes naslouchat snad i řízení letového provozu. Vždyť, k čemu je vzdělání, když díky internetu může být každý odborníkem na všechno.


Zdroj: YouTube

Moloch si v písni snaží představit Slovensko jako bezpečnou zemi mimo Severoatlantickou Alianci, přeplněnou zdravými, chutnými a slovenskými potravinami, zemi podporující tradiční rodinu.

Tu u našich východních sousedů hlasitě podporuje také poslanec Boris Kollár, který zplodil deset dětí devíti ženami. Čo keby je vlhkou fantasií všech samozvaných vlastenců, kteří by pětiapůlmilionové Slovensko rádi odřízli od zbytku světa a za plotem s ostnatými dráty žili svůj rasově čistý sen.

Jakoby Moloch ten text opsal z programu tuzemského impresária populismu Tomia Okamury. Český obchodník se strachem je přitom vedle Mariana Kotleby, který se obklopuje odsouzenými neonacisty a do médií za něj mluví bývalý zpěvák kapely Biely odpor, téměř „sluníčkář“.


Zdroj: YouTube

Obskurnost jménem nazi-rap vznikla jako další ze zoufalých pokusů, jak k myšlenkám národního socialismu a rasismu přilákat mladé. Image alkoholem dezorientovaných boneheads, kteří pochodují proti slova, se vyčerpala a v Německu na začátku desátých let vzniklo tzv. Hnutí identity. Fancy náckové se boj za bílou rasu snažili převléct do moderního kabátu, roubovali na něj vegetariánství, environmentalismus nebo zdravý životní styl.

Neonacisté začali malovat graffiti nebo rapovat, vše za úžasu a smíchu okolí. Zůstali tak hlavně u sportu a právě v prostředí tělocvičen našli průnik s maskulinní tváří rapu. Z prostředí fotbalových chuligánů (a aktivních neonacistů) vzešel například český kolektiv Fuerza Arma, kolem něhož se před deseti lety motal také Yzomandias, tehdy ještě jako DJ a rapper Logic.

Na Slovensku se ve spojitosti s nazi-rapem nejčastěji mluvilo o Kalim, Matesovi a jejich projektu 85101. V tracku Štýl například rapovali o tom, že nosit Thor Steiner a podobné neonacistické značky je zkrátka stylové. „Netajím sa, že som kacír a mám známych z firmy nazi,“ rapuje Kali v písni Predsudky do houpavého reggae beatu, snad aby track byl ještě více dada.

Oba rappeři odmítali, že by byli neonacisté, přiznávali ale kamarády takového smýšlení z dětství. Dnes jejich tanečky kolem nacionalismu působí jako obskurní reklama na obchod s neonacistickou módou StreetWear Shop, který jejich aktivity částečně financoval. Ostatně, pod optikou byznys plánu sestavují své programy i zmiňovaní Kotleba s Okamurou.

Když Kali zjistil, že obchodní model rasistického rapu moc nefunguje, od svých přátel i minulosti se distancoval a v roce 2016 už po boku Petera Panna a Strapa vykřikoval, že „Kotleba je starý nácek“.

Kali a Mates pochází stejně jako Moloch z bratislavského sídliště Petržalka, kde se primitivnímu rasismu podařilo přežít útlum po zlaté éře 90. let. „Robíš rap, hudbu od amerických černochov / ale pod maskou si rasista, do klipu si dáš skinheadov,“ rapoval v létě 2018 Majk Spirit o Molochovi v diss tracku Prvý a Posledný. O Molochovi se zkrátka tak nějak vědělo, že se pohybuje mezi neonacisty. Čas od času s ním někdo natočil track, kvůli komparzu nazi-chuligánů bratislavského Slovanu v každém druhém klipu ho ale scéna spíš ignorovala.

A nyní svou kariéru ukončil nadobro, respektive mu pravděpodobně nezbude nic jiného, než rapovat na mítincích kotlebovců pro frustrované důchodce, případně poskakovat s mikrofonem na soukromých narozeninách neonacistů. Ty má ale už vybookované rádoby pankáč Koňýk ze Zóny A, který kdysi prohlásil, že hip hop není hudba pro bílé. Situaci tedy těžko předvídat.

Moloch v aktuálním tracku ukázkově a opatrně našlapuje mezi jasně vytyčenými mantinely předvolební kampaně ĽSNS. V první sloce se věnuje konkurenčním politikům: bývalý prezident a milionář Andrej Kiska touží lidi obrat o peníze, Richard Sulík je narkoman (kdysi se přiznal, že zkoušel marihuanu), bezbožný Alojz Hlina je praktikujícím satanistou (předseda Kresťanskodemokratického hnutia, který Kotlebu zesměšnil v televizi) a Miroslav Beblavý je gorila, protože je spojen se stejnojmennou korupční kauzou.

Přestože v textu zmiňuje novináře Jána Kuciaka, za jehož vraždu nyní stojí před soudem „podnikatel“ Marian Kočner, o Robertu Ficovi nepadne ani zmínka. Jeho Smer-SD je přitom s mafiánem Kočnerem spojován stále více. V rámci probíhajícího soudu dokonce z Kočnerovi korespondence nově uniklo, že Fico měl s Kotlebou uzavřít dohodu – zařídil, že slovenský nejvyšší soud nezrušil také ĽSNS a Kotlebu si zavázal k budoucí spolupráci. Ta je vzhledem k preferencím obou stran přinejmenším pravděpodobná.


Zdroj: YouTube

„Pre zdravého inteligentného človeka je samozrejmosťou, že sú tieto veci správne,“ uvedl Moloch svůj klip na Facebooku. Těžko přitom odhadovat, zda si uvědomuje nepříjemnou pravdu – v jeden moment se stal loutkou handlujících politiků napojených na mafii a zároveň ztratil veškerý respekt svých kolegů.

„Akože nikdy som s tebou nebol nejaký kamoš. Podali sme si ruky a prehodili pár slov a občas si aj urobil pár trackov, čo boli dobré, ale práve si jednou jedinou skladbou zmazal celú svoju históriu,“ reagoval Zverina. Podobně se vyjádřil i Tono S. a Vec svým fanouškům položil řečnickou otázku, zda Moloch hrál ve filmu Ostrým nožom nácka. Nehrál, dle všeho jím totiž je i mimo kamery.

Na volební program fašistické strany v rapovém podání vznikají první diss tracky, do voleb zbývají přibližně tři týdny a uvidíme, co přinesou. „Týmito úprimnými veršami chcem osloviť hlavne mladých ľudí, pretože je najvyšší čas vytiahnuť nohy z blata a vydať sa krásnou čistou cestou plnou príjemných okolnosti,“ haleká Moloch ke konci klipu.

Zda jeho budoucnost bude krásná lze přitom pochybovat. Právě přišel o poslední zbytky sebeúcty a samozvaní vlastenci ho odkopnou hned, jakmile ho coby užitečného idiota přestanou potřebovat.