Picard. Zdroj: CBS

Velký návrat Star Treku. Picardův kámoš je pitbull a má plné zuby terorismu

S koncem desetiletí jsme zamávali šátečkem poslednímu dílu ságy Hvězdných válek. Pro mnohé to byla chvíle smutku, pro jiné oddechnutí. Na co se ale dívat dál? Čekání nebylo dlouhé a na konci ledna se vrátil na scénu odvěký rival Star Wars, a to Star Trek.

Fanoušci seriálů a filmů odehrávajících se v hlubokém vesmíru si tak s klidem mohli pustit hit Ariany Grande thank u, next a doufat, že seriál Picard nebude dalším novodobým filmařským počinem silně ukotveným v moři cringe a patetické nostalgie. A on není. Venku jsou pouhé dva díly a seriál už sklízí chválu kritiků. V recenzích zaznívají tak silné výroky jako „je to to nejlepší, co pod hlavičkou Star Treku kdy vzniklo“.

Úspěch seriálu částečně tkví (spolu s mimickými výrazy Patricka Stewarta) v aktuálnosti. Picard divákům umožňuje ztotožnit se daleko lépe s prostředím, v němž se odehrává. Dějem rezonují stíny událostí, kterými se dnešní divák zabývá téměř na denní bázi. Uprchlickou krizí, terorismem, rozporem s autoritami a ztrátou iluzí. Picard už tak není utopickou pohádkou o mimozemšťanech a vesmírných lodích, ale hmatatelným zrcadlem nadcházející budoucnosti.


Životní role Patricka Stewarta. Zdroj: CBS

Patrick Stewart, který se naposledy představil v roli Jean Luca Picarda před 18 lety, adaptoval postavu obrazu svému a využil své životní role k šíření vlastních názorů. Vaší pozornosti by tak neměl uniknout ani čtyřnohý přítel, který tráví čas po boku bývalého kapitána. Ano, je to pitbulteriér.

Podle Stewarta nejlaskavější přítel člověka. Podle Velké Británie, která chov tohoto plémě na svém území zakazuje, protože rasu považuje za „příliš nebezpečnou“, monstrum. Tento stereotypní názor spolu s dalšími chce Stewart prostřednictvím vašich obrazovek změnit.

Nové díly vychází každý čtvrtek na CBS a v každém díle na vás čeká přes padesát easter eggs pro zaryté fanoušky. Už je zároveń potvrzeno, že se desetidílná série dočká pokračování.