Neil Gaiman

Učebnice komiksů a sci-fi? Neil Gaiman je v nové knize průvodcem popkulturou

Sandman, Nikdykde, Coralina, Američtí bohové, Hvězdný prach, Dobrá znamení. To je jen malý výčet populárních děl britského spisovatele Neila Gaimana, která se dočkala řady filmových i seriálových adaptací. V nové knize je Gaiman jiný. Nevypráví své příběhy, ale komentuje práci jiných vypravěčů. A je geniálně trefný.

Postřehy z poslední řady je sbírka různých Gaimanových textů: přednášek, předmluv, článků i úvah. Je rozdělena do několika tematických bloků podle uměleckých i žánrových odvětví, samostatnou pasáž tu mají komiksy, horory i překvapivě hudba.

Z tak široké škály textů nelze vypichovat konkrétní, neboť jsou pro svou pestrost neporovnatelné, jedno však mají společné. Gaiman je excelentně trefný a často nesmírně obohacující. Tenhle chlap rozhodně neseděl v poslední řadě, ale na všechno viděl z nejlepšího místa v sále.


Neil Gaiman: Postřehy z poslední řady

Jistě, místy je otravně mentorský. Své poznámky k některým žánrům či autorům bere jako dané pravidlo, nikoliv jako úhel pohledu. Ale není snadné takovou spisovatelskou těžkou váhu rozporovat. Nebojí se natvrdo říct, co většina fanoušků v diskuzích taktně obchází: například že H. P. Lovecraft byl rasista a na začátku kariéry psal úděsně, protože jenom kopíroval jiné autory. Ale jedním dechem dodá, že má na schodišti vystavenou literární cenu v podobě jeho sošky a vždy, když jde kolem, ji láskyplně pohladí.

Poznámky z poslední řady si nejvíce vychutnají ani ne tak Gaimanovi fanoušci jako spíš lidé šířeji se orientující v popkultuře a zásadních dílech 20. století, která popkulturu formovala. Českého čtenáře pravděpodobně dokáže navigovat i k několika neznámým autorům, protože u nás ne všechno vychází a ne všechno je pečlivě zmapované, ačkoliv se o to některá nakladatelství sympaticky snaží.

Doporučuji vzít si ke čtení tužku na poznámky, protože to, co Gaiman o komiksech nebo sci-fi říká, jste možná doteď od nikoho neslyšeli a zase dlouho neuslyšíte. Ale když to pak na někoho vytáhnete při debatě v hospodě, věřte mi, budete vypadat zatraceně cool.