David a Victoria Beckhamovi

Jak vyznat lásku uměním? Beckhamovi mají odpověď za všechny prachy

On kopal za nejlepší fotbalové kluby světa včetně Realu Madrid a Manchesteru United. Ona byla výraznou členkou populární skupiny Spice Girls. Oba se stali módními i popkulturními ikonami. A oba mají vášeň pro umění, kterým si David a Victoria Beckhamovi rádi ozvláštňují domácnost.

3. leden 2020 18:03:54

V době své největší slávy si David Beckham nechal pojistit své nohy na příjemných sedmdesát milionů dolarů. Však je také ve filmu Láska nebeská zařadil britský premiér mezi nejdůležitější artikly Velké Británie společně s Beatles, Shakespearem, Seanem Connerym a Harrym Potterem. Davidovy nohy tak byly dokonce dražší než celá sbírka umění, kterou spolu se svou ženou vybudovali. I tak se ale jedná o kolekci dost velkou. Její cenu odborníci odhadují až na 44 milionů dolarů, což je tedy o něco více než byla cena jedné Beckhamovy nohy.

Manželé Beckhamovi mají svých rodinných sídel hned několik – v Londýně, Miláně a Los Angeles. Mají tedy hodně prostoru, které lze uměním zaplnit. Celou sbírku, kterou se podařilo nashromáždit převážně za posledních deset let, navíc prý dokonce spojuje jednotné téma. A tím je – jak jinak – láska. Největší rozruch dovede slavný pár rozpoutat v britské metropoli, kde jsou Beckhamovi známí jako významní sběratelé současného umění. Svými nákupy už dokonce londýnskou uměleckou scénou lehce zatřásli.

David Beckham totiž patří k velkým patronům provokativního britského umění. Kromě nakupování prací od největších a nejznámějších jmen se ze slavného fotbalisty stal také šampion ve sběru méně známých umělců, kteří jsou právě na vzestupu. Většinu kousků si navíc dvojice pořídila z věhlasné londýnské galerie The White Cube.

Kdo je z mocného páru ale tím umělecky uvědomělejším a kde se jejich záliba v umění vzala? Hodně děl začala sbírat paní Victorie ještě v době manželovy fotbalové kariéry a podle všeho má se sbírkou větší ambice. „Victoria se dnes ráda pohybuje v uměleckých kruzích a chová se tak jako pravá sběratelka. Dokonce jednala s několika muzei, aby část svých děl vystavila,“ psaly londýnské deníky.

Ve sbírce Davida a Victorie Beckhamových můžeme najít například jména, jako Sam Taylor Wood, nechybí streetartista Banksy nebo jejich oblíbená Tracey Emin. Právě její tvorbu si manželé nejčastěji navzájem vyměňují, když přijde na dárky k narozeninám nebo výročí. A stala se pomyslným prostředkem, jak si navzájem vyznávají lásku. Beckhamovi navíc nepatří mezi tajnůstkáře a svým uměním se chlubí na sociálních sítích. Jako třeba když David Victorii věnoval obraz s jednoduchým popiskem: „Loving you more.“

V jejich sbírce samozřejmě najdeme i další jména. Nemůže mezi nimi chybět ani Damien Hirst. Právě jedno z jeho děl nazvané Daddy’s Girl, tedy tatínkova holčička, daroval David své dceři Harper Beckhamové k narozeninám v roce 2014. Módní ikona za něj neváhala zaplatit podle zpráv tisku 600 000 britských liber. Plátno s velkým srdcem, které zdobí Hirstovi typičtí motýlci, je k vidění v rodinném sídle v Londýně.

Zvlášť Victoria se svým vkusem i uměleckým životem opravdu ráda chlubí. Když celá rodina vyrazila do londýnské galerie Gagosian, kde se vystavovala díla Andyho Warhola a Richarda Avedona, byla z toho mimo jiné i hezká série fotek na instagramovém profilu bývalé hvězdy Spice Girls. Na stejné sociální síti si zpěvačka také užívala mimo jiné instalaci žlutých puntíkovaných dýní na výstavě Yayoi Kusamy v londýnské Victoria Miro Gallery.

Anebo v New Yorku na expozici Jeffa Koonse ve Whitney Museum of American Art. Mimochodem Koons právě plánuje vytvořit speciální díla přímo s Davidem Beckhamem pro jeho nadační fond UNICEF. Tím se tak Beckham sám stane uměním. A kruh se uzavře.

Článek vzniknul ve spolupráci s časopisem pro současné umění ArtLover.