Stormzy. Foto: Fource Entertainment

Stormzy si korunu nasadil právem! Novou desku představí v Praze i na Pohodě

Pátek třináctého měl pro Británii hořkosladkou příchuť. Je ironií, že očekávané album Heavy Is The Head vyšlo v prosinci právě v den, kdy si Spojené království zvolilo stranu, kterou, mimo jiných, kritizoval i Stormzy. Britové a ostatně celý svět si ale může spravit chuť Stormzyho druhou deskou, která naživo zazní 4. března v pražské Malé sportovní hale a v červenci na trenčínském Pohoda festivalu.

Big Mikey je zpátky. S korunou a ikonickou vestu od Banksyho, ve které si podmanil festival Glastonbury, splnil všechna očekávání. Přišel s kvalitním mainstreamovým albem, na kterém kromě grimu nechybí ani pop, dancehall, afrobeat, ale ani Stormzyho úderná flow i texty. Rodák z Croydonu ví, jak zaujmout, a slovíčkaření mu jde. Stormzy je známý tím, že podporuje černou kulturu v Británii a ve svém vydavatelství dává prostor mladým umělcům a autorům.

To se odráží i v textech, kde vyzdvihuje černé talentované osobnosti. Uznání se od něj dočkali například Little Simz, Dave nebo Nina Simone. Vtipná je připomínka směrem k tvůrcům kultovního seriálu Top Boy (s názvem Pop Boy), kteří na něj zapomněli, a došlo i na romantiku. Slzu nejspíš zamáčkla jeho bývalá přítelkyně Maya Jama, jíž jako omluvu věnoval rovnou celý song Lessons, který vlastně ani není tak kýčovitý, jak by se dalo čekat.

A co se týká hostů na desce, jde o zástup zajímavých jmen, kterým vévodí H.E.R. se svými uhrančivými vokály a kytarou v písni One Second. Škoda jen, že akusticky tihle dva nepojali celý song, ale jenom jeho konec. Zajímavá je i písnička Own It, kterou Stormzy vypustil do světa ještě před vydáním alba. Ed Sheeran už nám asi nic nového nepředvede, za to hvězda afrobeatu Burna Boy, který si podmanil i Ameriku, ano. Výsledkem téhle trojkombinace na dancehallovém beatu se špetkou afrobeatu je kvalitní rádiový hit.

Ať už mu k úspěchu dopomohla neoriginální americká rapová scéna, které je vykrádání stylů, jako jsou grime či dancehall podobné, nebo to byli jeho předchůdci v čele se Skeptou, kteří mu vyšlapali cestičku, Stormzyho talent nelze zpochybňovat. Stormzy si korunu nasadil právem. Jediné, co by na nové desce posluchače mohlo donutit ke stisknutí tlačítka další, jsou v několika případech táhlé pomalé refrény (Do Better). Stormzymu přece jen mnohem víc sedí klasický grime a rychlejší tempo, na kterém se může vyřádit.