Star Wars: The Rise of Skywalker. Kredit: YouTube

První dojmy: Nové Star Wars jsou spektakulární podívaná bez hluchých míst

Do kin přichází devátá epizoda Star Wars s podtitulem Vzestup Skywalkera. Jde o skvělou podívanou, přesto si v ní každý najde sto důvodů ke kritice. Přinášíme vám první dojmy z očekávaného filmu bez jakýchkoliv spoilerů.

18. prosinec 2019 09:28:35

Režírovat Hvězdné války musí být nevděčná práce – ať už to pojmete jakkoliv, vždycky se najdou kritici, ba dokonce hejtři. Nová tzv. sequelová trilogie je ukázkový příklad. Sedmičku jedni milují, zatímco pro jiné je to jenom čtyřka přetočená na steroidech. Osmička šla úplně opačným směrem a v rámci ságy jde až o experimentální film snažící se látku pojmout a vyprávět jinak, což zase mnoho diváků nepřekouslo. No a devítka? Ta připomíná divoký slepenec několika různých žánrů a filmů, ale ve výsledku funguje geniálně. Tak jako sedmičku režíroval film J. J. Abrams a od začátku stál před obtížným úkolem: zodpovědět hromadu otázek nastolených předchozími dvěma filmy a zároveň příběh smysluplně vygradovat a uzavřít, což vzhledem k cestě, jakou se vydala osmička režírovaná Rianem Johnsonem, byl úkol na hranici absurdity. Abrams to však dokázal, byť za cenu jisté roztříštěnosti. Vzestup Skywalkera je film, kde se furt něco děje, vyžaduje velkou pozornost, protože v každé větě může zaznít informace, na kterou fanoušek čeká od premiéry sedmičky.

Zároveň jde ale o film hodně těkavý. Ještě v žádném Star Wars snímku se děj nepřesouval tak rychle z planety na planetu (v tomto směru je z hlediska rošíření lore devítka nejhutnějším snímkem trilogie), stejně tak se neobjevil tak široký počet vedlejších postav, které hrdinům pomohly z nouze nebo jim prozradily důležitou informaci, aby pak zase zmizely z děje.

Vzestup Skywalkera navíc chvíli připomíná Indiana Jonese, chvíli filmy Rolanda Emmericha, přesto se Abramsovi podařilo celé to udržet pohromadě tak, že to do sebe zapadá jak hodinkový strojek. Jde o nejdelší film celé ságy, který po rozkoukávací čtvrthodince už nesundá nohu z plynu a graduje do dechberoucího finále.

Já měl vlastně s filmem jediný problém, a sice nadprůměrný počet předvídatelných scén. A scén natočených evidentně jen proto, aby vypadaly ultrahustě v traileru, ale ve filmu zas tak báječně nefungují. Ale to všechno je maličkost proti tomu, co mi film dal jako fanboyovi zklamanému sequelovou trilogií a doufajícímu, že devítka to zachrání. Zachránila a ještě mě na dvě a půl hodiny přimrazila do křesla.

I když… to, že Rey je celou trilogii superjedi schopná dělat lusknutím prstu kejkle, které v předchozích filmech vyžadovaly pečlivé studium, to asi nebudu schopný akceptovat nikdy, byť jakýs takýs vysvětlení i v tomto směru Vzestup Skywalkera nabízí. Ještě jedna věc stojí za zmínku. Všiml jsem si, že v osmičce řada lidí kritizovala postavu Rose. Její existenci na plátně považovali za zbytečné gesto politické korektnosti a snaze mezi bílé a afroamerické herce vecpat ještě Asijce. Vůbec jsem tu argumentaci (a její hojný výskyt) nechápal, Star Wars vždycky byly o lidské i společenské diverzitě. Rozčilovat se, že ve 21. století něco takového vidím na plátně mi přišlo jako rozčilovat se, že ženský můžou volit.

Nicméně kdo kvůli tomuhle hejtil osmičku, ten by na devítku snad ani do kina neměl chodit, nebo mu praskne cévka. To, co říkám, není spoiler, Abrams už dopředu hlásil, že LGBT komunita bude mít v devítce své zástupce. Zastánci „tradičních hodnot“ už namáčí brk v kalamáři a smolí elaboráty o tom, jak korektnost a progresivisté znásilnili další popkulturní značku…Je po všem. Po devíti filmech se uzavřela sága rodu Skywalkerů a poslední epizoda tak činí ve velkém stylu, byť je uspokojivým završením trilogie, ale jako završení celé devítidílné ságy má jisté rezervy. Je velká otázka, kam se Disney ve světě Star Wars vrhne dál, k dispozici má nejen celou galaxii, ale hlavně tisíce let její historie. Já bych si přál pár filmů z doby Knights of the Old Republic.

To se asi nestane, protože je to už nekanonická kapitola. Ale proč by Disney tu kapitolu nemohl odvyprávět po svém? No nic, nezbývá, než pár let čekat. Do té doby uvidím Vzestup Skywalkera ještě tak osmkrát. A vzhledem k tomu, kolik se tam toho děje, podle mě pořád nerozklíčuju všechny detaily a easter eggy.