Role X. Foto: František Ortmann

Vít Hradil: Natáčení Role X ve strip baru bylo úžasný. Orion má hereckej dar

Repertoár, Epilog, Debut. Někdy začíná, někdy končí. Fuck it. PSH minulý týden pokřtili svou aktuální desku Debut v Roxy a přihazují další videoklip. Natáčel se s režisérem Vítem Hradilem v prostorách pražského striptýzového klubu Goldfingers Prague.

9. prosinec 2019 13:01:50

Role X je track, který otevírá novou desku Debut. Jako host se v něm po boku PSH představila slovenská zpěvačka a producentka Katarzia. Společně se objevili v čerstvém videoklipu, který už je ke zhlédnutí na YouTube. Natáčel se ve známém pražském strip clubu, ve kterém v publiku nechyběli ani členové Bigg Boss Family.

O námět a režii novinky se postaral Vít Hradil, který s PSH už mnohokrát spolupracoval. Podepsal se například pod videoklipy k trackům Fuck Off, Shitstorm a Kdo já jsem. Natočil zároveň několik klipů v rámci sólové tvorby jednotlivých členů PSH – třeba k Orionově skladbě Neuč Vorla lítat nebo k Jsem jeden z těch a Ještě jednou od Vladimira 518. V rozhovoru Vít popisuje, jaké bylo natáčení Role X nebo čeho si na PSH osobně nejvíc váží.


Vít Hradil během natáčení videoklipu Role X.

Jaké bylo natáčení v prostorách Goldfingers?
Prostor Goldfingers byl vlastně jedinej mantinel, kterej jsem na tomto tracku od začátku měl. Čili bylo zapotřebí to tam důkladně projít. Jasný, nabízelo se spousta míst, od kterejch se musel odrazit nějakej vizuál nebo (ne)děj. Ale nechtěl jsem na první dobrou dělat rapový video z prostředí strip baru, což se samozřejmě pořád nabízelo. Samotné natáčení bylo ale úžasný, byť kvůli omezenýmu času trochu stresující. Lidi z Goldfingers nám vycházeli neuvěřitelně laskavě vstříc, takže ten stres pomalu a jistě odpadával. 

Co byla vlastně tvá původní vize, se kterou jsi videoklip točil?
Zasadit všechny tři členy PSH do béčkového až céčkového klubu, kde všichni tři už očividně nějakou dobu makaj, vystupují nebo to tam vlastní. Doplňte si sami. Poslední štace, kde končí každej odepsanej herec, zpěvák, rapper, tanečník. Přesto v tom všem ale zacítíte energii jejich osobnosti i status legendy. 


Natáčení Role X v Goldfingers Prague.

Orion exceluje hned v úvodu. Považuješ ho obecně za dobrého herce?
Orion je neskutečně ryzí člověk. Nehraje roli, jestli přijde po mejdanu, nebo vyspanej do růžova. Když se zapne kamera, má dar „hodit vám všechno, o co žádáte“. To nemá každej. Herce by mohl dělat z fleku. Nevím jestli by utáhnul herecky celej film, ale jako výraznej sekundant by byl podle mě skvělej.

Jak vznikaly konkrétní masky a role Vladimira 518?
Role v klipu vznikala už při prvním setkání s Láďou. Prvním krokem bylo nahodit návrhy na kostým. To byl první krok. Nic specifickýho. A pak probíhalo mnoho úprav v mojí hlavě, diskutování s kámošem a změn. Nejdřív to byl člověk na vozíku, kterej před vystoupením vstal. Pak to byl pofidérní tanec s maskou, kde figurují dvě tváře. Co se kostýmů nejen u Vladimíra týče, neuvěřitelnou práci za pět minut dvanáct udělala Terezie Dvořáková. Chtěl jsem, po tom všem kombinování a přehánění, nakonec u 518 docílit decentního nádechu fotrovství, proto ten župan. Prostě Fotřík, kterej vám po všech těch letech na pódiu může vzít jednoduše dech, ať už se na něj díváte, jak chcete. A zároveň to v závěru všechno lehce shodit tím, že to třeba taky někoho nemusí už vůbec zajímat. Ale to všechno jsou nuance, který už možná vidím jen já.


Vladimir 518 v klipu Role X. Foto: František Ortmann

Je pro tebe osobně Role X nejsilnější track Debutu?
Ano. Role X byla pro mě nejlepším trackem z alba. Ale slyšel jsem ho teď tolikrát, že se pořadí určitě pozměnilo…

S PSH jsi natáčel už několik klipů. Jak se z tvého pohledu za ty roky vyvíjí a co na nich nejvíc ceníš?
PSH se vyvíjí naprosto po svým. A to na nich zároveň nejvíc cením. I přes všechny ty (ne)fanouškovský plivance a kritiky typu „Chceme starý PSH… vyserte se na to už… Dinosauři… přežitek…“. Přes úpadek jejich sledovanosti i přes všechny průsery, přešlapy, omyly, kauzy, ztráty v Bigg Boss Family. Pořád si jedou to svý a především po svým. Nikdy jsem je neviděl nebo neslyšel fňukat. Nikdy sklopená hlava.