Maniak – Ach Ano III: Ballerbyn (Bigg Boss, 2019)

Ach ano! Maniak s novým albem mění hru českého rapu

Gamechanger a rapper Maniak má venku druhé řadové album. Ach Ano III: Ballerbyn je k dispozici na všech digitálních platformách a už tento týden ho čeká release party v Brně a Praze.

2. prosinec 2019 16:47:11

Člen labelu Bigg Boss svou novou deskou navazuje na předchozí mixtapes Ach Ano a Ach Ano II: Děti z Ballerbynu. Jako hosté se na ní z českých umělců představují PSH, Protiva nebo Maniakova dvorní DJka Black Angelika. Kromě slovenských rapperů jako Separ a Radikal Chef tady figuruje taky francouzský hudebník Lord Esperanza.

Jurovu novinku v posledních měsících předznamenaly videosingly Ballerbyn a Hypebeast. Celkově má tracklist 15 položek. Maniaka jsme se zeptali na jeho další plány i proč se „opozdil“ release očekávané desky.

Jaké máš z desky pocity a s jakými ohlasy se zatím setkáváš od fanoušků?
Mám z ní skvělý pocit, jestli je moje nejlepší nechám na fans, ale podle ohlasů to tak zatím vypadá. Vznikala hlavně s Czech Stringsem, což je producent z Kodaně. Dělali jsme společně na většině tracků, já mu kecal do produkce a on mně zase do rapu. Na úroveň rapper-producent ve studiu jsem to chtěl posunout vždy.

Banger Fake Up produkoval DJ Wich. Co na něm nejvíc ceníš a jak důležitý podle tebe je pro český rap?
I s Wichem jsme všechno dávali dohromady přímo na místě v jeho studiu. Obecně miluju touch producenta při vzniku tracku místo suchýho poslání beatu a napsáni tracku. I tak ale můžeš udělat banger. Wich má skvělé studio a jde z něj cítit hudba a zkušenost za roky dělání hitů pro scénu.

Track To je Francie připomíná i tvé vystoupení v Planète Rap. Jak tenhle moment s odstupem času vnímáš?
Skvěle! Je to splněný sen, sledoval jsem ten pořad dlouho. Od té doby jsem svůj vlastní fanoušek.

Proč se vlastně zdržel release desky?
Release se spíš posral než zdržel. Spotify a další digitály nezpracovaly naše data ani za 100+ hodin po dodání alba, i když standard je 48 hodin. Bylo tam načtené demo album, aby se zapsaly tituly tracků dopředu. A fyzický release jsme plánovali po digitálním vydání – proběhne 3. prosince v brněnském Queens od 16:30 a 5. prosince v pražském Charakteru od 17:30.

Jaké máš teď s Ach Ano III další plány?
Teď budu aspoň den sedět na gauči a nic nedělat… A to nejdůležitější už máme naplánované, křest proběhne 21. února v Brně na Flédě.

Takhle vypadá obal a tracklist alba Ach Ano III: Ballerbyn