Dracula. Kredit: BBC

Naostřete kolíky! Hrabě Dracula se vrací v novém seriálu BBC


Blíží se nová adaptace slavného románu, tentokrát v produkci britské televize BBC. Co od ní čekat a v jaké je pozici?

4. listopad 2019 12:33:38

Upřímně, zrovna ve výhodné pozici letošní Dracula není. Jde totiž o první přímou adaptaci románu od Coppolova slavného filmu Bram Stoker’s Dracula. Ten nasadil laťku tak vysoko, že i po více než čtvrt století bere dech. Přesto – prostor k vymezení a nové kvalitní verzi stále je. Coppola se sice držel věrně příběhové linky původní knihy, z hlediska výpravy a masek už to byla ale spíš režisérova tvůrčí práce a třeba hrabě Dracula v roli Gary Oldmana je vyloženě inovátorské pojetí postavy, kterou čtenáři románu i popkulturní žrouti do té doby znali úplně jinak. 


Letošní Dracula z dílny BBC jako kdyby se právě vůči tomuto inovátorskému pojetí vymezil. Seriálový hrabě v roli Claese Banga vypadá naopak vlastně až konzervativně. A to je podle mě dobře, protože jde o kouzlo samo o sobě. Současná hororová produkce absolutně absentuje výrazné herecké typy formátu Bely Lugosiho nebo Vincenta Price. A co si budeme nalhávat, Bang v roli Draculy působí jako reinkarnace Christophera Lee pro 21. století. Což je sympatický přislib kouzla staromilství.


Christopher Lee v legendární roli Draculy.

Řeč je ovšem pouze o pojetí hlavní postavy, seriál sám o sobě staromilský nebude. Důvodem pro to je tvůrčí dvojice Mark Gatiss a Steven Moffat. Tito dva pánové totiž pro BBC natočili už seriál Sherlock a dokázali, že sto let stará látka se dá zpracovat nevídaně až průkopnicky, že původně poklidně vláčnému detektivnímu románu se dá dát švih a kabát, které dílo dostanou dokonce vysoko nad současnou quality TV produkci. Claes Bang alias nový Dracula. Kredit: BBC

Jak tito dva pánové pojmou Draculu, to je otázka. Ze zatím zveřejněného traileru se moc vyčíst nedá kromě toho, že bude obsahovat spoustu působivých a děsivých scén. Adaptace bude rozdělena do tří devadesátiminutových dílů, což je postup, který známe dobře už z prvního Sherlocka. Datum premiéry zatím nebylo stanoveno, kromě vlastní přehrávací platformy později BBC uvolní seriál i pro Netflix. A jedna zajímavost na závěr. Natáčelo se i na Oravském hradě, který si už jednou upíří doupě zahrál ve slavném filmu Upír Nosferatu z roku 1922.

Přečtěte si také článek o novém komiksu Drákula.