Arcade Legends 1: Kultovní první videoautomat PONG

Vezmeme vás na zájezd časem. V několika dílech se textem i videem podíváme na největší arkádové legendy, které se bez nadsázky staly stavebními kameny dnešního herního světa. V prvním díle se vrátíme na počátek toho všeho. Prvnímu videoautomatu PONG, kterému je letos již neuvěřitelných 47 let.

3. listopad 2019 12:13:06

Na počátku byl Pong
a ten Pong byl u Alcorna
a ten Pong byl videautomat
To bylo na počátku u Pongu.

Všechno povstalo skrze něj
a bez něj nepovstalo nic, co je.
V něm byl elektronický život
a ten byl světlem hráčů.
A to světlo svítí ve tmě
a tma je nepohtila.

Je to tak. Co je pro křesťany Slovem Boha, musí být pro hráče Pong od Allana Alcorna.
Primitivní černobílý 2D stolní tenis pro dva hráče běžící na televizi zabudované do dřevěné skříně se stal v roce 1972 prvním komerčně úspěšným videoautomatem. Díky tomuto důkazu elektronického darwinismu se s headsety na hlavách můžeme ponořit do virtuální reality počítačových her, která se od Pongu liší stejně jako trilobit od dnešní ženy.

Alcorn Pong vytvořil jako cvičení, které mu zadal spoluzakladatel Atari Nolan Bushnell. Inspiroval se v té době již prodávanou vůbec první herní konzolí Odyssey od Magnavox (kteří se nakonec s Atari i o použití jejich myšlenky soudili). Bushnell po Alcornovi původně chtěl, aby použil realistické zvukové efekty připomínající burácející dav fanoušků, kteří by například bučeli při prohraném kole. Nevykoumal, jak to udělat a tak k zvukovým efektům využil nakonec obyčejný syntetizátor. V roce 1972 roce samozřejmě neexistovaly žádné monitory, takže Alcorn zaimprovizoval a v místní prodejně Hitachi koupil za 75 dolarů černobílý televizor. Ten instaloval do dřevěné skříně a spájel dráty do desek tak, aby vytvořil potřebné obvody.

Výsledek oba potěšil a tak se domluvili se spřáteleným majitelem kalifornského baru Andy Capp´s Tavern Billem Gaddisem. Tomu totiž Atari dodávalo v té době pinbally a jukebox. Pong ale začal mít záhy technické potíže a Gaddis Alcorna požádal o opravu. Problém byl překvapivě jednoduchý a příjemný – automat přetékal čtvrťáky, které blokovaly mechanismus přijímání mincí! Vydělával raketu – čtyřikrát více než jakýkoliv jiný tehdejší mechanický automat – $ 40 denně, v dnešní hodnotě zhruba 6000 korun! Tento beta-testingový úspěch Atari povzbudil. Získali úvěr a rozjeli první výrobu, kterou oznámili v listopadu téhož roku. Poptávka mnohonásobně převyšovala možnosti výroby, které v té době byly zhruba deset přístrojů za den, ale Pong zahájil své úspěšné tažení po USA a postupně i po světě.

V roce 1975 se pak začala konečně prodávat i domácí verzi v desetitisícových sériích – to už je ale jiný příběh. Pong je kvůli svému významu a kulturnímu dopadu součástí stále kolekce washingtonského Smithsonian Institution. A jeden z prvních světových Pongů – obdoba herního Ferrari 250 GTO – je navíc v Čechách. Z první padesátikusové série nese číslo 33 a patří největšímu českému sběrateli herních automatů Honzovi Ornovi. Skvělá věc je, že tenhle zásadní kus arkádové historie si může vyzkoušet každý v jeho uhnošťské herně.