Noční král. Kredit: HBO

Zpátky ve Hře o trůny. Nový seriál přiblíží původ Západozemí a Bílých chodců

Letošní rok uzavřel příběh jednoho z nejpopulárnějších seriálů všech dob. Zároveň se ale rozjela továrna na jeho pokračovatele. O čem bude spin-off Hry o trůny, jehož název zatím zůstává neznámý?


29. říjen 2019 11:24:15

EDIT: Jen pár hodin po vydání článku jsme se dozvěděli, že HBO práci na tomto seriálu zastavila.

Podle spisovatele George R. R. Martina, autora knižní předlohy Píseň ledu a ohně, se aktuálně pracuje na čtyřech různých pokračováních. Se seriálovými spin-offy je to složité, slavná značka totiž nezaručí jejich úspěch: stačí se podívat na Fear the Walking Dead, což byla ptákovina zhruba od třetího dílu první řady.

Jindy se zase spin-offy snaží vytěžit maximum z popularity postavy, což taky ne vždy klapne. Třeba Mladý Sheldon celkem frčí, CBS právě vysílá jeho třetí řadu a chystá další. Takový Matt LeBlanc z Přátel se svým sólo sitcomem Joey už takové štěstí neměl, jeho show zařízli po necelých dvou letech.

Spin-off populárního seriálu Hra o trůny je v odlišné pozici. Opírá se o populární svět s dlouhou historií, čímž se oprošťuje od návaznosti na postavy a z tvůrčího hlediska mají tak scénáristé mnohem volnější ruku.

Na druhou stranu už dojezd Hry o trůny dokazoval, že v momentě, kdy se seriál přestal držet předlohy spisovatele George R. R. Martina, změnil se v nelogický a uspěchaný slepenec, který spoustu do té doby oddaných fanoušků zklamal až vytočil.

Co vlastně v tuhle chvíli víme? Seriál by se měl vysílat v příštím, nejpozději přespříštím roce. Jako první hvězdu tvůrci oznámili herečku Naomi Watts, velmi rychle se však obsazení rozrostlo o herce známé z Harry Pottera, Star Wars nebo Doctora Who. Tady se určitě netroškaří.

Název seriálu zatím oznámen nebyl, točí se pod pracovním jménem Bloodmoon. Zajímavá je ovšem synopse. Odehrávat se má 5 000 let před událostmi Hry o trůny, kdy Západozemí vypadalo ještě úplně jinak. Místo sedmi království jich bylo sto, nám známé rody ještě neexistovaly nebo byly v úplně odlišné pozici a taky nebyli žádní draci.

HBO dokonce seriál popisuje tak, že „mapuje vzestup Západozemí od Zlatého věku hrdinů po nejtemnější hodiny“ a odhaluje spoustu věcí „od prvních tajemství Západozemí po skutečný původ Bílých chodců, od záhad východu po legendární Starky“.

Jinými slovy, máme tu další origins seriál. Kdo četl Martinovy knihy, ten ví, že vyprávět je opravdu co, byť spisovatel sám spoustu míst i momentů spíš jen tak nadhazoval pro ilustraci komplexního světa, ale už si nijak nelámal hlavu s dokreslováním. V historii a světě jeho světa je tak spousta bílých míst, která čekají na vyplnění. Tohle je určitě jedna z cest, jak se odstřihnout od původního seriálu a neprodávat stejné zboží podruhé.

A pokud si náznaky o záhadách východu můžeme vyložit tak, že se dozvíme víc třeba o děsivých opuštěných podzemních městech Lengu nebo se podíváme do Města okřídlených lidí na břehu legendami opředeného Skrytého moře, perte to do mě pod tlakem. Ale jak jsme viděli v závěru Hry o trůny, ono je možná lepší preventivně zas tak moc nečekat.