Young American. Foto: Marie Tomanová

Zachytit volnost a duševní nahotu. Marie Tomanová fotí odlišnosti mladých Američanů

Někdy jen za účelem slyšet jejich osudy a životní příběhy fotí Marie Tomanová mladé lidi v americké mecce volnosti a unikátnosti, v New Yorku. Jako mladá světově úspěšná fotografka se teď vrátila do České republiky se svou výstavou s názvem Young American.

Už osm let je Marie Tomanová fascinována americkou kulturou a identitou, kterou nejen mladí lidé neskrývaně šíří kolem sebe. Říká, že Amerika je jejím druhým domovem, který ji naučil postarat se o sama sebe a cítit se bezpečně i bez rodiny nebo přátel.

Vykořeněním z poznaného světa a příchodem za velkou vodu se naučila víc vnímat prostor kolem a nebát se poznávat lidi. Vyfotit portrét je už z podstaty fotografického umění dřina a zachytit v něm esenci člověka, mladého a nespoutaného, je opravdu výsostné právo fotografů, kteří hledají výjimečnost v každodennosti.

Tak vznikal i projekt o mladých Američanech, které Marie ze začátku nacházela při focení jiných projektů většinou pro módní nebo fotografické časopisy a kulturní magazíny. Fascinoval ji příběh, osud a životní cesta k originalitě, kterou mnoho mladých lidí po příchodu do New Yorku odhodlaně prezentuje. Proces hledání originálních tváří byl pro Marii ukryt ve spoznávání se. Jak sama říká – s každou focenou osobou se opravdu chtěla skamarádit.

Až pak se naskytla dokonalá příležitost zachytit esenci volnosti, duševní nahotu a autentický pocit mladých osobností. Portréty představují novou vlnu romantismu, kdy hrdina není ztracen v nesmyslných iluzích. On sám je nezávislým hrdinou, ví, kým je a za co bojuje. Žije oddaností a touhou po odlišnosti ve světě, kde jinakost nezná hranic.

Koncepce výstavy i samotná knížka nakladatelství Paradigm Publishing působí velmi sofistikovanou interaktivní formou. Publikace s mýtickým názvem voní antropolickým výzkumem, provokativní extravagancií a jen tak si ji na kávový stolek nepoložíte. Vyfotografované dívky, kluci, lidé různých genderů jsou vlastně zrcadlem společnosti. Skrze oči, tváře a gesta s vámi komunikují jako oživlý renesanční portrét. Druhý plán utvářející pozadí fotografie souzní s postavami, dotváří to jejich unikátní prostředí, ale neprovokuje víc než samotní aktéři.

„Budete-li se dívat na portréty ze série Young American pozorně, zjistíte, že vás pozorují zpět. To je alfa a omega tohoto projektu. Ten je totiž o naději, víře a síle, která je s mládím spojená – je o lidském poutu, o lidskosti, kterou všichni sdílíme,“ otevírá svůj úvodní monolog Thomas Beachdel, kurátor mnoha Mariiných projektů včetně pražské výstavy Young American v Pragovce, která se otevřela vernisáží 22. října a potrvá celý měsíc až do 22. listopadu 2019.

Portfolio jejích projektů a spoluprací, inspirativní profil na Instagramu nebo obdivuhodný zájem nejen amerických artových magazínů (publikace, editoriály a články ve Vice, i-D, Dazed aj.) nasvědčuje tomu, že se Mariina cesta v Americe ubrala úspěšným a žádaným stylem portrétní fotografie. Sama říká, že fotka jí umožňuje vyjadřit hlouběji podstatu nejenom své existence. V Americe si našla svou identitu skrz projekt nahých autoportrétů v přírodě. Ten jí odpověděl na to, kam vlastně patří a jak samu sebe vnímá.

Po přestěhování do New Yorku pak hledala klíč k pochopení krásy a rozmanitosti kultur, genderu a vizuální identity mladých lidí kolem sebe. Výsledkem je série portrétů a směr tvorby, který ji prozatím naplňuje. „Je to o Američanech, jenž nejsou definováni cestovaním pasem nebo vízem. Jsou to mladí lidé, kteří maji naději a sny,“ komentuje celý koncept talentovaná fotografka v rozhovoru pro americký VICE.