Skepta. Foto: Adamko

Energy! Skepta ve Foru Karlín potvrdil pověst krále britského rapu

Bůh grimu se vrátil do Prahy. Původně měl přijet v rámci narozeninových oslav Roxy, nakonec mu ale pro obrovský zájem nestačilo ani Forum Karlín. Díky skvělé atmosféře se Skeptova show zapíše mezi nejpamátnější koncerty roku.

26. říjen 2019 15:27:33

Stačilo jen pár minut k tomu, aby se očekávaný koncert Skepty vyprodal do poslední vstupenky. Organizátoři neváhali a show jednoho z největších britských rapperů všech dob přesunuli do Fora Karlín, přestože šlo primárně o jeden z narozeninových koncertů klubu Roxy. Udělali dobře. Karlínská hala se proměnila v jeden nekonečně se rozpínající moshpit a fanouškovskou euforii rovnou na třech patrech.

Večer odstartovala vycházející hvězda britského rapu AJ Tracey. Naživo zazněly tracky z jeho letošní debutové desky, ale třeba i banger Thiago Silva, v jehož originální verzi hostuje letošní vítěz Mercury Prize Dave. Ačkoliv už Traceyho tvorba nemá s původním grimem tolik společného, i naživo jde slyšet, jak výrazně ho Skepta ovlivnil. V roce 2015 mimochodem vydal track pojmenovaný právě po něm a brzy se dočkáme jejich nové kolaborace Kiss & Tell.

Šlo cítit, že se v Praze schyluje k obrovské show. Hned se prvním úderem beatu Pure Water se začaly roztahovat mosh pity napříč celým sálem. Když hlavní hvězda večera naběhla na stříbrnou stage, Forum Karlín zaplavilo neskutečné charisma. Skeptův hlas a projev je tak nezaměnitelný, že stačilo jen pár slov, aby mu české publikum po třech letech znovu leželo u nohou. „Energy! Energy,“ hecoval rapper lidi po každé skladbě a pochvaloval si skvělou atmosféru. Diváci mu s radostí vyhověli – běhali v circle pitu i když zrovna nic nehrálo, sedali si na zem a „veslovali“, byli prostě zapojení na 110 %. Málokterý koncert v Praze měl letos takhle skvělé publikum.

Skeptovu letošní desku Ignorance Is Bliss jsem nejdřív vnímal jako velké zklamání. Po jeho červencovém koncertě na Pohoda Festivalu a show ve Foru Karlín se ale všechno změnilo. Beaty tracků jako Greaze Mode a Bullet From a Gun patří k tomu nejzajímavějšímu, co letos na ostrovech vzniklo. Skepta definitivně stvrdil status ikony, která udává trendy a inspirovala celou generaci mladých anglických rapperů jako J Hus, Slowthai, Dave nebo právě AJ Tracey. Materiál z aktuální desky sílí s každým dalším koncertem a i tentokrát se naživo setkal s nejlepším přijetím.

Šílenství ale vypuklo podle očekávání hlavně během hitu Praise the Lord (Da Shine), který Skepta napsal společně s A$AP Rockym, a samozřejmě u jednoho z největších britských bangerů dekády jménem Shutdown. Tyhle momenty působily ve spojení se špičkovým zvukem a rudými světly tak silně, že šlo z dálky přehlédnout třeba i to, jak občas Skepta nestíhal rapovat přes playback v pozadí. Vyprodané Forum Karlín ale odzpívalo skoro každý track za něj. „Děkuji. I’ll be back,“ loučil se nadšený Skepta při odchodu z pódia.