Jesus Is King. Kredit: Billboard

Od Yeezuse po Ježíše. Kanye West v pátek konečně vydá novou gospelovou desku

Jeden z nejpopulárnějších umělců planety brzy vydá očekávané nové album. Po několikatýdenním posouvání by měla novinka Jesus Is King konečně dropnout už tenhle pátek. Kanye West končí se světskou hudbou a oddává se gospelům.

22. říjen 2019 14:00:48

Kanyeho život se posledních pár let točí z velké části okolo spirituality. Když se v roce 2013 převtělil do Kristova moderního pokračovatele Yeezuse a prostřednictvím tracků si povídal Ježíšem, okolo jeho jména vznikl opravdový kult a neoficiální náboženský směr Yeezianity. Od Westova dlouho avizovaného alba YANDHI se očekávalo, že tematicky naváže na tuhle přelomovou desku z počátku. Místo toho ale Ye vydává rovnou ryze gospelovou nahrávku inspirovanou bohoslužbami a jeho projektem Sunday Survice. Jestli je Ježíš král se konečně dozvíme už v pátek 25. října. V tentýž den má zároveň premiéru doprovodný dokumentární film Jesus Is King fotografa a režiséra Nicka Knighta.

Navzdory biblickému obrazu na přebalu i tracklistu, kde figurují názvy jako Follow God, Up From The Ashes, Use This Gospel a New Body, se na albu nejspíš objeví i mainstreamoví hosté. Podle dosavadních informací by neměli chybět Pusha T, Ty Dolla Sign nebo Nicki Minaj. Jednu z nových písní s názvem Water už Kanye se svou skupinou Sunday Service hrál živě třeba na megalomanském festivalu Coachella nebo na Jamajce.

Odkládání releasů se stalo umělcovou devízou. Zatímco třeba takový Frank Ocean své nahrávky vydává z čista jasna bez jakéhokoliv oznámení, Kanye West často určí termín, který nakonec posune na jindy. A vůbec to nevadí! S tím vším, co dnes producent, rapper a autor kultovních sneakers Yeezy dělá, si každý rád počká. Je totiž skoro jisté, že výsledek bude stát za to.

Geneze umělcova devátého alba je opravdu nevyzpytatelná. Když před více než rokem vysadil léky na bipolární poruchu, pustil se do nahrávání novinky, kterou pracovně pojmenoval YANDHI. Ta ale nevyšla loni v září ani listopadu, jak původně sliboval. Nikdo mu to nemohl mít za zlé, napříč rokem 2018 totiž hudebník vydal nejen minimalistickou sólovou desku Ye, ale taky kriticky vychvalovanou kolaboraci s Kidem Cudim pod jménem Kids See Ghosts.

Westovou největší vášní se ale postupně staly gospely, v rámci kterých utvořil gospelově-rapovou skupinu Sunday Service. Jejich vystoupení po celém světě i pravidelné bohoslužby, doplněné o světelné instalace a barevná díla umělce Jamese Turrella, se staly hitem, kterému propadl třeba i americký legendární moderátor David Letterman. Právě z tohohle fenoménu by mělo částečně vycházet i nové náboženské album Jesus Is King. Jeho release původně Kanyeho žena Kim Kardashian oznámila na 27. září a následně posunula o další dva dny. Třetí termín, tedy pátek 25. října, už nadobro potvrdil sám umělec.

Přestože u Westa nevíme nikdy nic najisto, páteční vypuštění Jesus Is King už se zdá nevyhnutelné. Na internetu už dohledáte nejen kompletní tracklist a vizuály, ale i ukázky živých verzí některých písní a dokonce videa z poslechovek, které uspořádal pro fanoušky v Detroitu, Chicagu nebo New Yorku. Kanye zároveň oznámil, že odteď už bude vydávat jenom gospely a na světskou hudbu kašle. Tak uvidíme.