Milan Dobeš. Foto: BiggBoss

Optická magie a geometrická abstrakce. Vychází kniha grafika Milana Dobeše

Nakladatelství BiggBoss ve spolupráci s Milan Dobeš Museem vydávají unikátní výtvarnou publikace MILAN DOBEŠ: GRAFIKA 1962 – 2017. Vizuálně dechberoucí, víc než dvousetstránková kniha shrnuje impozantní grafickou tvorbu titulního mága kinetického umění.

Křest nové knihy se uskuteční v pátek 4. října 2019 od 18:30 v Milan Dobeš Museu v Dolních Vítkovicích v Ostravě za účasti jednoho ze spoluautorů – hudebníka a výtvarníka Vladimira 518. Jde o definitivní završení a zároveň i komplexní záznam úspěšné výstavy Milan Dobeš 90, kterou pro renomované Milan Dobeš Museum připravila kurátorská dvojce Jan Světlík a Zdeněk Sklenář.

Génius geometrické abstrakce a kinetického umění, multimediální umělec a průzkumník nových prostorových iluzí. Tak by se dala charakterizovat umělecká osobnost výtvarníka Milana Dobeše. „Při pozornějším pohledu se Dobešova grafická tvorba jeví jako zajímavý a významný fenomén na poli grafického umění, a to nejen v kontextu střední Evropy,“ říká kurátor Jan Světlík o devadesátiletém kreativci, který za svou nadčasovou grafickou tvorbu získal například Zlatou medaili na Trienále grafiky v Norsku v roce 1999. O světovou pozornost přitom nepřichází dodnes – důkazem je účast na zásadních výstavách konstruktivismu či kinetismu, ať už v Paříži či ve Frankfurtu nad Mohanem.


„Světelně kinetické objekty Milana Dobeše jsem vždy považoval za výjimečné příklady práce s tvarem, prostorem a světlem, které jsem ovšem mohl znát pouze z dobové fotografické dokumentace. O to víc mi otevřela oči návštěva expozice jeho nedávno otevřeného muzea v Dolních Vítkovicích, které mi šíří svého záběru zasadila jeho celoživotní dílo do kontextu tvorby československých i zahraničních generačních souputníků,“ shrnuje svou zkušenost s dílem průkopníka evropského op-artu Vladimir 518.

Milan Dobeš Museum bylo zásluhou mecenáše umění Jana Světlíka otevřeno v ostravských Dolních Vítkovicích v červenci 2017. Nachází se ve dvoraně Multifunkční auly Gong v Dolních Vítkovicích. Ve sbírce Nadace Milan Dobeš Museum se nachází jeho kompletní grafická tvorba – rovných 155 grafických listů. Prezentována jsou zde ovšem díla dalších českých i zahraničních autorů – patří mezi ně např. Josef Albers, Victor Vasarely, Zdeněk Sýkora, Getulio Alviani, Alberto Biasi, Jesús Rafael Soto, Ludwig Wilding, Franco Costalonga a mnoho dalších.