Kato z Prago Union. Foto: Jan Nožička

Prago Union: Novou desku Perpetuum promile jsme točili v maringotce

Kato z Prago Union pracuje na novém albu. Dostane název Perpetuum promile a nahrávalo se na zahradě. V maringotce. Už teď o něm ale víme mnohem víc.

20. září 2019 13:07:00

Zatímco předchozí album Smrt žije z roku 2016 natáčel ještě se sluchátky na uších v ložnici, teď už dva dětské přírůstky vytlačily jeho studio Strojovna do prostředí, které mu sedí snad ještě daleko víc. Stačí letmý pohled a je vidět, že Kato tu má všechno, co potřebuje. Maringotce dominuje stůl, do kterého vlastníma rukama – podobně jako to dělá David Černý – zalil pryskyřicí artefakty ze svého muzikantského života. Staré backstage passy, ještě z dob Chaozzu, náramky, vstupenky. No a vepředu má hudební aparát a počítač a v něm novou desku, která by měla být venku koncem října.

„Probudil jsem se z kómatu a zjistil jsem, že si nic nepamatuju. Celá deska je o tom, že musím znovu zjistit, kdo jsem. Ve finále proto, abych se mohl změnit,“ popisuje nahrávku, která dostala jméno Perpetuum promile. „Zní to možná jako název desky od Tří sester, ale tak alkáčský to není. Ale je pravda, že to dost vypovídá o posledních třech letech,“ směje se Kato.

Jednoduše to znamená, že jeho modus operandi se nezměnil. „Kdy začínám dělat muziku a kdy se jenom bavím v baru, mezi tím je pořád tenká hranice,“ pokyvuje. „Vzhledem k tomu, že nevím, jak to dělám, je těžký měnit způsoby. Bez večírků by nebyla spousta nápadů a textů. A přestat dělat muziku sice můžu, ale to by byla ještě horší varianta,“ vysvětluje a pouští mi ukázky písniček, které jsou kompletně nahrané, ale čeká je ještě dodání hostovaček, skrečů a taky mix a master. „Ale ten zvuk už tam je,“ zdůrazňuje Kato, který se mezitím, co pozorně poslouchám jeho novou tvorbu, chystá na vlak, jímž míří na festival Banát.

Pokud si to nerozmyslí, album Perpetuum promile bude opravdu výživné. Připravených má dvaadvacet tracků, které takřka kompletně sám produkoval. Dlouhá bude pětašedesát minut. Jsou tu jednoduché hitové písničky i „slovesná kaše“, ve které Kato vrství svoje roztodivné a inspirativní textové obraty na sebe do nepředvídatelných směrů a beatů. „Vždycky jsem chtěl třeba zrapovat zpomalenej záběr,“ poznamenává u jedné ze skladeb, ve které na několik minut zhudebnil několikavteřinovou situaci. Nechybí ani singl Průvan, který dal Kato po letech dohromady se svou někdejší partou z Chaozzu, nebo píseň, v níž znovu použil textový motiv „Save the music, ona za to nemůže“ ze skladby, kterou exkluzivně rapoval na obálce Headlineru.

Podle prvního poslechu bude nová deska Prago Union opravdu nabitá novou muzikou přesně ve stylu, na který jsou fanoušci kapely zvyklí. „Vyjde na konci října. Křtít budeme 6. listopadu v Lucerna Music Baru. A snad to bude i na vinylu,“ vyprovází mě po příjemně strávené hodině Kato ven ze svojí studiové maringotky. A také ze svého specifického světa flinků a floutků bez budoucnosti, v němž jsou ze všeho nejdůležitější slova. Protože už mu jede co? Protože už mu jede vlak.