Panství hrůzy. Foto: Jarda Konáš

Deskovka Panství hrůzy? To je poctivá detektivka i torture porn

Fanoušci H. P. Lovecrafta mají stále čím se bavit. Nově se totiž můžou díky rozšíření Svatyně Soumraku vrátit k deskovce Panství hrůzy.


20. září 2019 12:34:39

Pokud jste četli můj článek o videohře The Sinking City, víte, že jsem fanda mistra hororů H. P. Lovecrafta. A patřím k té skupině jeho čtenářů, kterým vůbec nevadí, že se jeho dílo stalo součástí popkultury a zábavního průmyslu. Naopak. Díky tomu si můžu Lovecraftův svět užít i jinak. Společnost Fantasy Flight Games (FFG) už roky na základě spisovatelova díla vyrábí slušnou řadu deskovek, které u nás překládá a vydává společnost Blackfire. V češtině samozřejmě nevychází všechno, na to jsme moc malý trh. Hra Panství hrůzy je skvělý příklad: zatímco na angloamerický trh už se blíží její pátá expanze, u nás nyní vyšlo první české rozšíření Svatyně Soumraku. Zaplať pánbůh alespoň za to!
Panství hrůzy je deskovka, ve které se hráči ujímají role detektivů a „společně“ se snaží vyřešit děsivá tajemství. Slovo společně je v uvozovkách záměrně, protože jak se detektivové prokousávají případem, můžou propadnout šílenství a v tom případě se změní i hráčův cíl: například se může stát, že jeden z detektivů propadne pyromanii a musí zapálit dům, ve kterém zbytek vyšetřovatelů pátrá. Jaká legrace nastává, když zešílí všichni hráči, asi nemusím popisovat. Hra tak vyžaduje kooperaci, ale zároveň postupně mezi hráče po kapkách dávkuje nedůvěru až paranoiu. Nebojte se přidat si do toho vlastní roleplay, je to pak vynikající zážitek.

Je důležité dodat, že hraní vyžaduje aplikaci, která zde zastává roli pána jeskyně. Znám hráče, kteří aplikaci v deskovkách berou jako rušivý element, já si na to zpočátku taky nemohl zvyknout. Ale pro narativně pojaté deskovky je to vynikající způsob posouvání scénářem. A Panství je přesně ten typ deskovky. Svatyně Soumraku přináší dva nové scénáře. V prvním (středně těžkém) se hráči stali obětí únosu a ven z vězení se dostanu jedině pomocí pečlivě promyšlené spolupráce a překonání složitých hádanek. Inspirace žánrem torture porn je zde očividná, není to sice takový masakr jako Saw, ale obyčejný útěk z vězení je proti tomu pořád pohádka.


Druhý scénář je těžší, ale mně se líbil víc. Hráči se ocitnou v ulicích starobylého Arkhamu, kterými prochází slavnostní průvod pořádaný tajemnou lóží Stříbrného Soumraku. Něco je ale špatně, členové lóže nejsou žádní svatoušci a je na vás, abyste jejich plán odhalili a překazili, než slavnost skončí. Poctivá detektivka s okultní tématikou, to já rád. Záměrně tentokrát k článku nepřikládám žádné fotky ze samotného hraní. Nechtěl jsem prostě spoilovat, protože postupné odkrývání mapy je jedním ze stěžejních vyprávěcích prvků jednotlivých scénářů. Stejně tak neprozradím, jaká nová šílenství tu na hráče čekají, ale zejména jedno nazvané Agresivita mi přijde minimálně stejně zábavné jako ztráta řeči ze základní verze hry. 


Svatyně soumraku do hry přidává dva další detektivy a jednu potvoru, u čehož bych se rád zastavil. Panství hrůzy totiž v základu trpí horší kvalitou figurek. Není to sice tragédie, ale je to daleko pod úrovní standardu FFG. Svatyně Soumraku úroveň sice pozvedá, ale pořád je to na půli cesty. I tak je to ale vítaný pokrok a nová potvora je náramně stylová. Představě přízraku mrtvé slečny ze šantánu, která nahání po mapě detektivy až za ní vlaje náhrdelník perel, se směju ještě teď, jak to píšu. 


Další mírné negativum vidím v měkké papírové krabici, ve které se Svatyně Soumraku prodává. Jako kdyby FFG počítali s tím, že jakmile všechny komponenty vyndáte a vylámete, přihodíte je do pevné krabice k základní hře. V Česku to vzhledem k užší produkci asi nevadí, ale chudáci Amíci, jestli takhle koupí pět různých rozšíření…Svatyně soumraku se u nás prodává okolo sedmi stovek a myslím si, že je to cena naprosto adekvátní. Nedá se vyloučit, že po třetím čtvrtém zahrání už se scénáře okoukají, tuplem pokud hrajete ve stejné partě. I tak to dá dohromady nějakých patnáct, možná dvacet hodin herního času? A k tomu dva noví detektivové použitelní i v základní hře? Za mě naprosto v pořádku. Minimálně si se Svatyní Soumraku zkrátíte čekání na třetí edici Arkham Horroru, vlajkové lodi lovecraftovských deskovek, která na český trh připluje už za pár týdnů.