Tyler, the Creator

Od homofobie po zlomené srdce. Tyler, the Creator se do Anglie vrátil jako hrdina

Evoluce Tylera, the Creatora je jedním z nejzajímavějších příběhů současného rapu. Reflektují ji i čtyři roky, na které mu bývalá premiérka Theresa May zakázala vstup do Velké Británie. Londýnské publikum ho přivítalo zpátky jako hrdinu současného rapu.

19. září 2019 11:42:04

Je obyčejný úterní podvečer, ale na jihu Londýna jde cítit, že se schyluje k něčemu obrovskému. Okolo legendární Brixton Academy se točí dlouhá řada netrpělivých lidí v hadrech značky Golf Wang. Pouliční prodavači řvou po kolemjdoucích, že mají k dispozici posledních pár lístků. Je jisté, že je dneska prodají. Do Anglie se totiž vrátil jeden z největších raperů a vizionářů současného hudebního světa a čekají ho tady rovnou tři vyprodané koncerty za sebou.

Za to, aby se Tyler, the Creator mohl legálně vrátit do Velké Británie, fanoušci podepisovali petice a pořádali protesty proti někdejší premiérce Therese May. Ta totiž Tylerovi v roce 2015 z pozice ministryně vnitra zakázala vstup na území Spojeného království. Jeho starší texty i vystupování údajně vybízely k homofobii, terorismu a násilí.

Když postava v bledě modrém obleku a blonďaté paruce beze slova nakráčí na minimalistickou scénu se stříbrnou oponu za zvuků epické IGOR’S THEME, davy burácejí. Několik desítek sekund Tyler, the Creator jen upřeně kouká před sebe a neříká ani slovo. Netrvá dlouho a prostorem se rozezní skandování „Fuck Theresa May!“. Po vystoupení z transu a prvních tanečních kreacích, které svede jen on, rapper za bouřlivého potlesku reaguje: „Londýne, dlouho jsme se neviděli.“

Od doby, kdy hrál v Anglii naposledy, ušel osmadvacetiletý americký umělec obrovskou cestu. Začínal jako lídr rapového kolektivu a sebranky outsiderů Odd Future, se kterou ztělesnil protipól k toxické maskulinitě sebevědomých rapperů předešlé dekády. Ve svých textech mluvili o nedokonalostech, temných stránkách i osobních nejistotách světa okolo. Tyler, the Creator se stal antihrdinou, který se z undergroundového podhoubí postupně vyškrábal až na vrchol, aniž by se u toho zamazal tuctovostí a zbytečnými kompromisy.

„Už nejsem jenom naštvanej kluk,“ usmíval se Tyler potom, co londýnské publikum překvapil se starším bangerem Yonkers, který ho celosvětově proslavil. Ano, v jeho videoklipu rapper pojídal šváby a nakonec se oběsil. Jeho tvorba se teď diametrálně liší a vedle hudby se profiluje i jako módní návrhář, designer a filmař. Během vynucené britské pauzy navíc vydal přelomovou desku Flower Boy se špičkovou produkcí a žánrovým přesahem. Jméno Tyler, the Creator už si v hudbě málokdo spojoval výhradně s radikálním tvrdým rapem, ale už i s novou klidnější a ohromně citlivou polohou v čele s megahitem See You Again. Jakoby Tyler, the Creator pomalu nacházel klid v duši a konečně začal otevřeně mluvit o hledání vlastní identity i sexuality.

„Od homofobního rappera po romantického dandyho se zlomeným srdcem,“ píše se dnes často na Tylerovu adresu. Celý vývoj totiž vyústil letos s novým albem IGOR, konceptuální romantickou nahrávku, která má s ranou tvorbou už jen pramálo společného. Umělec na sebe bere podobu excentrického Igora a skrze něj se vydává na rozchodovou horskou dráhu, během které se smiřuje s minulostí, čistí si hlavu a vyhlíží nové začátky.

Naživo nemusí ani zpívat. Publikum to dělá za něj, a to do posledního slova. Londýnská hala, ve které se prodaly stovky a stovky pestrobarevného merchandise Tylerovy značky Golf Wang, sborově huláká refrény nových tracků jako EARFQUAKE a I THINK. Témata rozchodů a zamilovávání by ještě před pár lety určitě nepatřily k hlavním výsadám Tylerových textů. Jeho novinka ale zdaleka nesklidila úspěch jen ve Velké Británii. Ačkoliv se tady odklonil od všech očekávání, jde o umělcovu komerčně nejúspěšnější nahrávku, se kterou se poprvé dostal na absolutní špičku žebříčku Billboard 200.

Přestože u tvrdších tracků jako Who Dat Boy na pódiu doslova bouchala pyrotechnika, Tyler dnes nepotřebuje nic víc než sám sebe. Jeho show je absurdní divadlo, během kterého se v davu setkávají mosh pity se slzami dojetí a líbajícími se páry. Tyler, the Creator v roce 2019 vyvrátil všechny představy o žánrech a hranicích tvůrčího potenciálu. Mohl by vyprodat největší arény, ale radši zůstane sám sebou. IGOR je další ukázkou toho, že žijeme v éře autenticity, kdy všechny rapové archetypy minulé generace už naštěstí ztratily význam.