Jojo Rabbit. Zdroj: YouTube

Satirou proti nenávisti! Film Jojo Rabbit nabídne imaginárního Hitlera

Jak se stane, že máte za imaginárního kamaráda zrovna Adolfa Hitlera? A co kdyby vaše rodina během druhé světové války v Německu ukrývala židovskou dívku? Nejen tomu se bude věnovat nová satirická komedie Jojo Rabbit.

6. září 2019 14:46:27

Pamatujete si na superhrdinskou komedii Thor: Ragnarok? Když nepřemožitelného Thora uvězní na zvláštní planetě Sakaar, aby bojoval ve zvláštní aréně, potká tam Korga. Kamenného bojovníka, která je taky… poněkud zvláštní. Postavu ve filmu ztvárnil sám novozélandský režisér tohoto snímku s neobvyklým jménem Taika Waititi. A právě on má na svědomí novinku Jojo Rabbit, která v lednu zamíří i do našich kin. A podle traileru to vypadá, že bude taky poněkud… no však víte.

Satirická komedie se vrátí do období druhé světové války v Německu. Jeho hlavní hrdina, malý německý chlapec a člen Hitlerjugend (Roman Griffin Davis), zjistí, že jeho matka (nejlépe placená herečka Hollywoodu Scarlett Johansson) u nich v domě schovává mladou židovskou dívku.

Jojo Rabbit, jak zní hrdinovo jméno, tak musí čelit vnitřnímu boji, jak se vzhledem ke svému vychování a nelehké době zachová. A právě v tom mu bude (ne)pomáhat jeho imaginární přítel – poťouchlý a přitroublý Adolf Hitler, kterého ve snímu ztělesnil režisér Waititi. Ve svém aktuálním díle umělec vychází z knižní předlohy Caging Skies od spisovatelky Christine Leunens.

Taika Waititi mimochodem pochází ze severu Nového Zélandu. Protože chtěl utajit svůj maorský původ, tak ve svých raných dílech používal příjmení Cohen po matce, která byla ruskou židovkou. Hned za svůj první „kraťas“ Dvě auta, jedna noc byl nominovaný na Oscara, jeho druhý celovečerní film Boy zase získal nominaci na cenu velké poroty na prestižním filmovém festivalu Sundance. Nedávno vydaný trailer napovídá, že si pozornost vyslouží i kontroverzní Jojo Rabbit, kterého můžete v českých kinech vidět už 23. ledna.