Joker

Křeč moderní doby. Jokerův škleb zmrazil filmový festival v Benátkách

Na prestižním filmovém festivalu v Benátkách se neobyčejný thriller s Joaquinem Phoenixem v titulní roli dočkal osmiminutového potlesku ve stoje. Recenzenti od té doby píší o nekompromisním mistrovském díle, které, stejně jako The Dark Knight v roce 2008, razantně mění pravidla hry.

4. září 2019 13:25:35

Už první jokerovské trailery dávaly tušit, že Phoenixův psychotik bude mít velmi blízko, možná víc než k sérii předchozích jokerovských inkarnací, k titulní postavě Freddieho Quella z dramatu Mistr (2012) režiséra Paula Thomase Andersona.

Phoenix do postavy dává nejen charakteristický afekt a uhrančivost, ale i lítost a fyzickou pokřivenost. Psychický propad hlavního hrdiny se propíjí do pozvolna chřadnoucí tělesné schránky. Hrdina ztrácí onen vzpřímený krok, jenž z jedinců činí suverénní a silné bytosti, stává se vykořeněným a zbitým solitérem. Alespoň dosavadní upoutávky představují příběh muže, který je tragicky nezařaditelný, ocitá se v bezvýchodných stavech a chaosu, z něhož povstává právě Joker – ironická odpověď na společenský hlad po renesanční dokonalosti.

V ironickém duchu se nese i hudební doprovod. Chaplinova píseň Smile z filmu Moderní doba (1936) – jinak oslava radosti ze života a lidské touhy po štěstí – v prvním traileru vytváří pozoruhodný kontrast mezi zdevastovaným osudem ústředního protagonisty a mediálně vylhaným obrazem spokojených životů. Chaplinova slova v daném kontextu nejsou hymnickou oslavou lidského ducha, nýbrž elegií za svět, kde smích není ničím povznášejícím, spíše projevem trpkosti či odhodlaným vzdorem proti konvencím.

Fakt, že Joker s největší pravděpodobností nebude zaměnitelným zpracováním komiksu svědčí i angažmá islandské experimentální hudebnice Hildur Guðnadóttir (Černobyl, Sicario 2: Soldado). Chráněnkyně již zesnulého Jóhanna Jóhannssona sebejistě kráčí ve stopách svého mistra. Nikdy nepřilnula ke zpěvným melodiím, ale stroze ambientním plochám a paletě industriálních zvuků, které se ve světě hollywoodských blockbusteru obyčejně nenosí.

Temný opus o zrodu gothamského prince zločinu v režii Todda Phillipse v českých kinech povstane 3. října 2019.