Lady Gaga. Foto: Instagram

Umění ve světě Lady Gaga nezná hranice. Čím vyniká její hvězdná sbírka?

Po většinu své dosavadní kariéry sama vypadala jako kus umění. Filtry, make-up, šílené oděvní kreace. To je prostě Lady Gaga. Se svou vizáží se už sice lehce zklidnila, ale dekadentní prostředí newyorských klubů má pořád hluboko v sobě. Sbírání a objevování umění k tomu patří.

2. září 2019 15:18:53

Kam se podíváte, znovu uvidíte její obličej. V kinech nedávno zářila jako herečka ve snímku Zrodila se hvězda. Na internetu i v hudebních obchodech se dlouhodobě dačilo soundtracku, který k filmu natočila. Televize a rádia stále hrají nové starší singly její intenzivní kariéry, zatímco filmoví kritici spekulují, kdy si dojde pro některou z prestižních filmových cen. Kromě toho teď ale teď řeší obvinění, že svou oscarovou píseň Shallow ukradla. Takový je v současnosti život Stefani Germanttaové, kterou svět zná jako slavnou divu Lady Gaga.

Že by bez uměleckého světa nebyla, je zřejmé na první dobrou. Mnohokrát ostatně přímo sama ze sebe a svého těla vytvořila „plochu“ pro současné umění. Jedním z nejslavnějších momentů její kariéry je předávání cen MTV Video Music Awards v roce 2010. Tehdy si Lady Gaga přišla pro cenu za videoklip roku v šatech ze syrového masa. Autorem tohoto dnes už ikonického kousku byl argentinský designér Franc Fernandez, který se zpěvačkou spolupracoval i na dalších projektech.


Lady Gaga na MTV Video Music Awards 2010

Fanoušci zpěvaččiny kariéry si navíc vzpomenou na rok 2013. Tehdy Gaga vydala album s příznačným názvem Artpop. Už název logicky odkazuje k její zálibě v umění i na to, o co se ve své tvorbě, ve které spojuje líbivost s dovedností, snaží. Mnohem víc ale bylo skryto v přebalu alba, nebo dokonce v písních samotných. Na obalu totiž spolupracoval Jeff Koons, známý třeba svými velkolepými zvětšeninami. Koons na přebalu promíchal dohromady hned tři umělecká díla, do jejichž světa zpěvačku zasadil. Kromě své vlastní Gazing Ball to byla i Berniniho Apollo a Dafné a také Botticeliho Zrození Venuše.


Jeff Koons: Artpop (2013)

Svou náklonost k umění tu Gaga ukázala i při psaní textů. Nejvíce pak v singlu Applause, kde zpívá: „V jediné vteřině jsem uměním, pak je náhle umění ve mně. Pop kultura byla v umění. Teď je umění v pop kultuře, ve mně.“

Krom toho, že natočila album s názvem Artpop, je zpěvačka a herečka také zdárnou sběratelkou umění. Není tedy divu, že ji umělecké servery zařadily mezi nejzajímavější sběratele umění mezi současnými celebritami. Gaga se sice neřadí mezi ty úplně nejznámější a s největší kolekcí, ale umění každopádně patří spolu s hudbou nebo filantropií mezi její velké vášně.


Francesco Vezzoli: Portrait of Lady Gaga (2009)

Do její sbírky patří například díla umělců, jako jsou fotograf Francesco Vezzoli nebo módní návrhář Leigh Bowery. Kromě toho je Gaga také velkou fanynkou spolku Watermill Center, tedy uměleckého centra v newyorské části Hamptons, kterou na začátku devadesátých let založil umělec a divadelní režisér Robert Wilson.


Leigh Bowery X Lady Gaga

Zpěvačka se účastnila několika akcí pořádaných právě tímto centrem. Většinou se týkaly avantgardního body paintingu nebo performance art, což jsou obě věci, které jsou jí velmi blízké. Watermill Center se ale jinak věnuje i tradičním uměleckým představením.

Přichýlení k avantgardě nebo performance art ale u Gagy dosáhlo pomyslného vrcholu při spojení se srbskou umělkyní Marinou Abramovičovou. Nejen že se spolu s Koonsem a Wilsonem podílela na propagaci zmíněného alba Artpop, s Gagou se navíc pustila do vytváření umění samotného.

Při provádění „Abramović Method“ se obě ženy na videu svíjely v různých pozicích. Důvod? Zvýšit vědomí o fyzické a duševní zkušenosti v přítomnosti. Umění ve světě Lady Gaga nezná hranice. A svět popu zná málo zpěvaček s takovým rozhledem a přesahem, jaký má právě Lady Gaga.