© David Hockney

Dva tajemní muži v bazénu. Proč je David Hockney nejdražší žíjící umělec?

Není to tak dávno, co David Hockney zlomil zásadní rekordy ve světě umění. Na listopadové aukci totiž porazil Jeffa Koonse a stal se nejdražším žijícím umělcem. Čím se vyznačuje tvorba tohoto jedinečného britského osmdesátníka?

Hockneyho ikonický Portrait of an Artist se prodal za rekordních 90,3 miliónů dolarů včetně poplatků. Dílo vyvolává nepřeberní množství emocí a klade otázku – kdo jsou vlastn ti záhadní muži u bazénu?

Může jít o samotného umělce, který pohledem dolů pozoruje svého bývalého milence, nebo naopak milovníka vyhlížejícího nového partnera. Dva týdny a v průměru 18 hodin denně maloval Hockney v roce 1971 tento obraz, který vznikl na základě fotografie pořízené ve francouzském městečku Saint Tropez.

Dá se říct, že díky kultovnímu obrazu se dvěma záhadnými postavami u bazénu zažívá komerční vrchol své kariéry. Obraz reprezentuje dva z nejznámějších žánrů Hockneyho kariéry – dvojité portréty a krystalické bazény.

O tom, že věk není v umění překážkou, nemá smysl diskutovat. V případě Davida Hockneyho je důležité zdůraznit hlavně to, že rád experimentuje s digitálním uměním, přestože v nedávné době přišel o sluch a oslavil už 82. narozeniny.