FVLCRVM. Kredit: fvlcrvm.com

FVLCRVM: Jdu mimo slovenský a český zvuk

Pišta Kráľovič aka FVLCRVM patří v současnosti mezi nejvyhledávanější producenty na slovenské a české scéně. Jeho sound a beaty už oslovily i tuzemské rappery. Co to vlastně znamená „světový zvuk“ a jaké má FVLCRVM další plány? Osobně jsme se ho zeptali na Grape Festivalu.

Když loni vyšel track Words, málokdo věděl, kdo se skrývá pod pseudonymem FVLCRVM. Špičková produkce, žánrový přesah a dotažený zvuk dohromady nezněly jako nic, co by u nás vznikalo na denní bázi. Slovenský hudebník Pišta Kráľovič, známý třeba z kapely NVMERI, si jako FVLCRVM udržuje konzistentní kvalitu s každou další novou věcí. Výjimkou nebyla ani letošní sólová deska rappera Idey s názvem Tempo, na které se FVLCRVM postaral o produkci hned několika tracků. S Pištou jsme se potkali na piešťanském letišti, kde uzavíral první večer Grape Festivalu.

Rozhovor vedli Vojtěch Tkáč a Vladimír Sejk. Kompletní verzi si můžete brzy přečíst v hudebním magazínu Headliner.

Vzhledem k tomu, že jsme na letišti, tak si tuhle otázku nemůžeme odpustit. Fulcrum je totiž označení stíhačky MiG-29, proč sis vymyslel právě takový pseudonym?
Už nejsem takový fanatik, jako když jsem byl menší, ale pořád jsem velký fanoušek letadel. Dodnes koukám na dokumenty a zajímám se o letadla, je to hlavně hobby. Tady v Piešťanech jsem se vždycky chtěl jít podívat na nedaleké vrakoviště, ale zatím mi to nevyšlo.

Většina českých a slovenských labelů má své dvorní producenty. Tebe ale Idea oslovil, abys produkoval jeho novou desku, aniž bys byl součástí Ty Nikdy. Kdy jste se vlastně seznámili?
Poznali jsme se za zvláštních okolností. Asi před třemi lety jsem hrál v jednom klubu a přišel za mnou vysoký týpek s tím, že se mu líbí, co dělám. Absolutně jsem netušil, kdo to je, ale nějak jsme se zakecali a až pak jsem zjistil, že taky dělá hudbu. Potom jsme se potkávali častěji jako kámoši, ale zatím jsme nepřemýšleli nad žádnou spolupráci. Spíš jsme si posílali tipy na nová alba, co právě vycházela.

Jak teda nakonec spolupráce začala?
Upřímně už si úplně nevzpomínám, jak k tomu všemu došlo. Tuším, že původně to měl být jen jeden singl. Měl jsem ale v záloze pár dalších beatů, u kterých jsem nevěděl, komu ze Slovenska nebo Česka bych je vlastně nabídl. Kromě Veca jsem předtím s žádným rapperem nespolupracoval. Proto mě překvapilo, že se objevil někdo, kdo měl odvahu moje beaty použít do svého tracku. Myslím, že jdou mimo český a slovenský zvuk. Bál jsem se, jestli to bude v pohodě, ale Ideovi se hodně líbil sound i celý koncept. Mám radost, že to dal takhle dohromady. Celá deska Tempo je konzistentní a jednolitá, přestože se na něm podílelo víc producentů včetně Jimmyho Pé.

O tom, že tvůj sound nezní „československy“ se už mluvilo, když jsi loni vydal svůj singl Words. Je příjemné, když někdo tvou tvorbu označuje za světovou?
Samozřejmě to potěší. Může být obtížnější dosáhnout větších čísel poslechovosti, protože často dělám věci, kterou nejsou úplně určené velké skupině lidí. S tím mám trochu problém, obecně mi moc nejde self promo.

Na druhou stranu u příspěvků na sociálních sítích používáš vlastní originální písmo, ke kterému pak vznikla i aplikace na klávesnici. To jsi vymyslel ty?
Ano, je to můj nápad. Dalo by se vymyslet mnohem víc věcí, ale bohužel teď nemám moc času na jejich realizaci. S touhle aplikací na klávesnici mi pomohl kámoš z Barcelony, který už mi poslal víceméně hotový výsledek, aniž bych o tom věděl. Jen jsem se zmínil, že něco takového už dlouho chci. Potom už jsme jen společně změnili design. Víceméně mi pomáhají lidi, kterým se líbí moje hudba, na kterou se vždy soustředím nejvíc.

Co teď přijde po singlech Words a Loose?
Tuhle trilogii měl zakončit nový track a videoklip, který měl vyjít už před půlrokem. Ale objevil se problém s produkční společností, která měla klip točit. Všechno se zrušilo a můj label se rozhodl, že holt nebudu vydávat každý měsíc singl, ale nakonec EP. Nicméně trilogii, která odstartovala s Words, chci určitě završit. Celé léto jsem makal na nových věcech.


Vojtěch Tkáč, FVLCRVM a Vladimír Sejk na Grape Festivalu. Foto: Rostislav Vocásek

Pod jakým labelem jsi teď vlastně podepsaný?
Jmenuje se momimadeit, jde o sublabel rakouského Universal Music. Jsme tam celkem tři a tak trochu vybočujeme z toho, co obvykle Universal vydává.

Takže jsi svým způsobem mimo slovenskou scénu i v rámci managementu. Je teda zahraničí jasná meta?
Asi ano. Jsem hrozně vděčný za to, že mě živí hraní hlavně na Slovensku a v Česku. Mým plánem bylo od začátku odejít z jobu a aspoň půlroku jen dělat hudbu. Teď už je to třetí rok, co se věnuju jenom hudbě. Samozřejmě bych si ale chtěl vybudovat fanbase, abych mohl hrát i za hranicemi.

Poslechněte si i čerstvě vydané ƒ ν ℓ c я ν м (ʀᴇᴡᴏʀᴋs):