Post Malone. Foto: Grammys

Proč je Post Malone modlou teenagerů? V Dublinu jich přišlo 30 tisíc

Jen málokterý rapper dokáže vyprodat jakoukoliv arénu nebo stadion v Evropě. Čtyřiadvacetiletý Post Malone to na svém současném turné s přehledem zvládá znovu a znovu. Co za to může? Vyrazili jsme se to zjistit na jeho show do Dublinu!

Milion zakoupených kopií během pouhých čtyř dnů od vydání, nejstreamovanější album všech dob za první týden existence a miliardy přehrání na všech digitálních platformách. To je jen výčet rekordů, které loni pokořil rapper a zpěvák Post Malone se svou loňskou řadovou deskou Beerbongs & Bentleys. Od té doby už na něj dávno nikdo nekouká jako na autora jednoho hitu nebo tzv. culture vulture, tedy pozéra a parazita na afroamerickém hip-hopu. Stal se nedílnou součástí generace citlivých smutných rapperů a hudebníků, kteří vzešli z digitálního vakua SoundCloudu, a postupně prorostli až do nejvyšších pater současného mainstreamu.


Post Malone živě v Dublinu. Foto: HotPress.com

Chvíli to trvalo, než dokázal, že není jen další internetový one hit wonder. Když ale dneska vezmeme v potaz tempo, s jakým vyprodává arény po celém světě nebo jak přirozeně působí v předních amerických talkshows, tak už o jeho pozici ani nelze pochybovat. Teď už Post Malone patří k nepřehlédnutelným celebritám současného hudebního světa. Jeho masivní úspěch dávno překročil hranice Spojených států – show na rugbyovém stadiónu RDS v irském Dublinu, který během hudebních koncertů pojme až 35 tisíc diváků, je nesporným důkazem. Stačil jen jeho pomalý příchod na stage, první tóny mohutného beatu staršího tracku Too Young a výstřel pyrotechniky na pódiu, aby se desítky tisíc irských teenagerů na místě zbláznily.

Zatímco se plocha plnila malými mosh pity kluků se stejnými účesy a ledvinkami okolo hrudi i přemalovanými polonahými holkami, členové security začali ze stadiónu odvádět další a další teenagery, kteří se poprvé v životě opili. Přitom stejně opojně na ně fungoval i pohled na stage, kde se právě odehrávala show, kterou avizovaly žluté plakáty po celém Dublinu. Post Malone odehrál celý koncert úplně sám. Ano, napříč celým setem ho jistil playback, ale to už na (t)rapových koncertech vůbec nikoho nepřekvapuje. Když Posty nasadil nejnovější hit Goodbyes nebo singl z loňského alba Better Now, Dublin zachvátila vlna vřískajících fanoušků, ozvěny bouchajícíh petard i teplo mohutných plamenů, linoucí ze se stage. Vrchol přitom samozřejmě nastal až s megahitem Congratulations a virálním singlem White Iverson, se kterým na sebe hudebník před lety poprvé upozornil. V tu chvíli se mohl kluk v dresu basketbalové legendy Allena Iversona, který na tribuně stál hned vedle mě, zbláznit čirou nefalšovanou euforií.


Post Malone živě v Dublinu. Foto: HotPress.com

Post Malone ale především potvrdil, že je v prvé řadě skvělý zpěvák. Nikdy se netajil láskou k Bobu Dylanovi a kytarové hudbě. I během irského koncertu vytvořil prostor pro akustickou kytaru skrze baladu Stay. Naživo ještě lépe vyniká markantní rozdíl mezi slabší debutovou nahrávkou Stoney, která zněla jako jeden nekonečný track doplněný o jalové texty a opakující se beaty, a loňským komerčním majstrštykem Beerbongs & Bentleys. Post Malone čím dal víc upouští od rapování, dnes už je především R&B zpěvákem s trapovými beaty, kterému se jako málokomu podařilo vychytat sound a styl doby až do takové míry, že ji sám definuje.

Vždycky jsem s radosti opakoval, že by i v České republice víc lidí přitáhl koncert Post Malonea než třeba takového Kendricka Lamara. Teenageři, kterým právě Posty tolik imponuje, nikdy nechodili na koncerty v takové míře jako dnes. Stačí se podívat na pražskou premiéru Billie Eilish nebo nedávný dvojkoncert Eda Sheerana. Austin Post je přitom stejně výraznou modlou zase jiné části náctiletého publika. Podobně jako oni svou osobnost staví na lidskosti a skromnosti. I přes flexení v textech o tom, že se stal multimilionářem ještě dřív, než oslavil třiadvacáté narozeniny, Post Malone během každého vystoupení s úsměvem připomíná, že za svou kariéru napsal jen dva dobré songy a zbytek furt stojí za prd.

Splupracuje s YouTubery (za zmínku stojí hlavně jeho přátelství s komikem a tvůrcem Ethanem Kleinem alias H3H3) a je vděčným terčem i obdivovatelem současné internetové meme kultury. Stejně jako Sheeran nebo Billie si tak udržuje image pokorného člověka, kterému jsou navíc putna módní trendy a nosí si to, co zrovna přijde cool jemu. Tím ve výsledku módní trendy sám vytváří. Dlouhé bílé ponožky v pantoflích? Díky za ně, Posty.

Navzdory všem rezervám, které jsou evidentní z živých koncertů i častokrát melodramatických textů, je čtyřiadvacetiletý Post Malone multižánrovou hvězdou, která je navíc zatím stále jen na začátku.