Foto: FCK THEM

Samey: Chci dostat český a slovenský rap za hranice

Prvního září vyrukuje Samey, jeden z nejzajímavějších reprezentantů slovenského labelu FCK THEM, s novým EP nazvaným XYZ. Kdo na něm bude hostovat a co čekat?

23. srpen 2019 14:22:30

Jak vznikaly věci na tvoje nové EP. Máš cíl posunout sound slovenského a potažmo českého rapu zase někam dál?
Hudba je pro mě jako hra. Hraju si se zvuky a slovy. Všechno vznikalo během letošního roku. Do studiu jsem chodil pravidelně a tam jsem i v danou chvíli psal texty a nahrával. Vždy, když na něčem pracuju, tak to dělám přirozeně jak nejlíp umím. Moje ambice jsou stále velké a jedna z nich je dostat rap v českém nebo slovenském jazyce za hranice. Už se nám to vlastně do jisté míry daří. Ve větších rozměrech to ale teprve přijde.

Můžeš předestřít témata a atmosféry, po kterých jsi v nových textech šel?
Čistota. Jasnost a světlo. Jednoduchost. Krása. Zodpovědnost. Striktnost. Šel jsem nahrávat s tím, že chci vyprodukovat dílo jednoduché, čisté a lehké na poslouchání. Dělal jsem jednoduše hudbu, kterou chci sám poslouchat.

Spousta trapových umělců chrlí singly v nemyslitelném a možná taky nesmyslném tempu. Co si o tomhle trendu myslíš? A nedělá to z těch písniček jenom rychlospotřební zboží, který zkysne rychleji než mlíko?
Je mi to ve své podstatě úplně jedno. Jestli je track rychlospotřební zboží závisí podle mě na songu jako takovém.

A teď trochu technických informací. Kdo se na nových tracích podílel produkčně. Budou tam hosté? Jak se bude EP jmenovat a kdy přesně vyjde?
EP se objeví 1.9 na všech dostupných digitálních platformách a k dostání bude i na CD na FCK THEM eshopu. Jméno EP je XYZ a produkci jsem si řídil já sám a objeví se tam jména jako Dalyb, Nuri a další. Hosté budou Yzomandias, Ego, Ben Cristovao a lidi z labelu Gleb, Zayo, Dalyb, Saul a Taomi.

Jaké máš pocity, když si dnes po šesti letech od vzniku pustíš svůj track Rap & móda? Jsi rád, že se z trapu stala taková móda?
Tu skladbu jsem už delší dobu neslyšel, takže je těžký mluvit o pocitech. Fakt je ten, že v té době jsem dělal to, co jsem cítil a i dnes můžu říct, že si za tím co jsem nahrál stojím. Otázkou je, co si člověk dnes pod slovem trap může představit. Já bych Rap & móda nenazval jako trapový, i když hodně lidí naši tvorbu takto označuje. Nenazýval bych tak ani většinu současné CZ / SK new wave tvorby, ale můžeme se tak tvářit. To, že se z rapu stala taková móda je z mého pohledu jenom dobře a vnímám to pozitivně. Jsem rád za každého interpreta, kterému se daří a to i mezi žánry. Ne jenom v rapu.

A jaké máš v rapu ambice teď?
House in L.A. mood, @champagnepapi shit, big time shit, big moves, F*CKTHEM, HAHA CREW, yeah, yeah…