Kerry James Marshall: Untitled (Blanket Couple). Kredit: David Zwirner Gallery, London

Nejvlivnější umělci současnosti: Afroamerická ikona Kerry James Marshall

Tmavé postavy a kontrastní okolí malby. Kerry James Marshall se v poslední letech stal jedním z nejobdivovanějších a nejdražších žijících umělců.

Jeho komerční a popkulturní úspěch dokládají aukční rekordy z počátku minulého roku. Marshallův obraz Past Times se ve slavném aukčním domě Sotheby’s prodal za 21,1 miliónu dolarů a trumfnul tak umělcův předchozí rekord o více než 15 milionů dolarů.

Poptávka po dílech reflektujících otázku lidských práv v každodenním životě Afroameričanů vzrostla také díky retrospektivní výstavě v Chicagu a Los Angeles v letech 2016–2017, kde se zájemci mohli poohlédnout za Marshallovou pětatřiceti letou kariérou.

Marshallova tvorba je charakteristická zdůrazněním barvy lidí, která upoutává pozornost. Pohrává si se současnou i minulou Afroamerickou kulturou, kterou propojuje s tradicí západního malířství a pojetím Afroameričanů v dějinách umění.

Jeho práce je zakořeněna v jeho životní zkušenosti. Marshall poukazuje na rasovou diskriminaci v průběhu minulého století ve Spojených státech. Ve světě umění je to pochopitelně stále vysoce aktuální téma.