Bruce Nauman: Disappearing Acts. Kredit: Bisig & Bayer, Basel

Nejvlivnější umělci současnosti: Perverzní neonový bůh Bruce Nauman

Známý perverzní sochař a performativní umělec příliš neuznává škatulky. Ve svém životopisu má proto Bruce Neuman uvedený titul „světelný umělec“.

Jeho hlavním výrazovým prostředkem je neon, pátý nejhojnější prvek v našem vesmíru, jehož zářící oranžové světlo připomíná universum. Ve svých instalacích hledá povahu o pravdě i původu moci.

Typická je pro něj práce s lidským tělem a jazykem, vymyká se jakýmkoliv výtvarným tendencím a využívá nová média. Nejen blikající neonové nápisy otáčející se kolem běžných slov, ale také agresivnější díla jako Dia Beacon a Sex and Death by Murder and Suicide, kde propojuje pozemskou rozkoš s otázkami života a smrti, utvářejí Naumanovo umělecké portfolio.

Nauman pracuje také s řadou audio instalací, které ještě vyzdvihují jeho multimediální přístup. Naumanovo zkoumání nových médií, zachycování existencionální úzkosti, bolesti a askeze pomocí extáze se objeví v umělecké retrospektivě nazvané Disappearing Acts, která byla počátkem roku otevřena v Schaulageru v Basileji ve Švýcarsku.

Následně putovala do muzea moderního umění MoMA PS1 v New Yorku. Což Naumanovu pověst jednoho z nejvlivnějších současných umělců jen potvrdilo.