Čavalenky. Foto: Stanislava Markovičová

Čavalenky: Ludé sa kúli peňezom vješajú jak prádlo

Romský rapper a stále výraznější postava místní hudební scény. S Čavalenkym jsem mluvili o nejen o situaci na slovensko-českém pohraničí a olitice, ale chystané debutové desce, která by měla vyjít na konci letošního léta.

Čavalenkyho jsme vyzpovídali po jeho vystoupení na festivalu Pohoda. Jeho odpovědi jsme ponechali ve svérázném dialektu, v němž se odnož záhoráčtiny mísí se spisovnou slovenštinou a moderními výrazy. Kompletní rozhovor s rapperem si přečtěte v srpnovém čísle hudebního magazínu Headliner.

Přestože zájem o tvoji tvorbu narůstá, zůstáváš nohama na zemi a živíš se prací ve firmě, abys uživil svoji mladou rodinu. Je pro tebe motivací, aby tě hudba uživila aspoň z 50 %, nebo byla minimálně slušným přivýdělkem?
Každý by sa chcel živit tým, co ho baví, to je jasné. Určite že i já by sem chcel, aby sem nemusel chodit drít dennodenne do ňáké firmy, ale neopúšťám sa kúli temu. Proste robota není hanba. Robit musíš, ked chceš platit účty, nájem, živit rodinu, chceš, aby ta rodina mjela úsmjef.

A dává ti to i určitou svobodu. Jak říkal třeba Strapo, který se taky nevzdal svého jobu.
Jo, proste robit musíš, mne robota vúbec nevadí. To, že si zarobíš ňáké lóve takto na hudbje, to ti iba dopomože k temu, aby si byl šťastnejší. Si s tú rodinú, dáváš jí fšecko.

Pocházíš z Holíče, malého města ve slovensko-českém pohraničí. Rappuješ mimo jiné o tom, že Romové tam dělají od tmy do tmy špatně placenou práci a nemají respekt okolí. Proto se musí uchýlit k drobným krádežím nebo obchodování s drogami, aby víc zarobili. Nechal ses i ty někdy zlákat na odvrácenou stranu?
Vrátíme sa spátky k temu začátku. Nerappujem výslovne o tem, že to robia iba Romové, takže to je docela dost dobrá píčovina. Nerozlišuju bílý alebo cigán, robia to tam – né že robia – robili to ludé, a robia to všade. Víš, to není že iba v Holíči. Drobné krádeže a takové vjeci, to máš úplne všade, v každém mísťe. Co sas mňa tam ešte pýtal?

Jestli ses někdy nechal zlákat na odvrácenou stranu. Chytla tě někdy špatná parta a provedl jsi třeba něco, čeho lituješ?
Tak starý, já sem vyrostl ve špatné parte, určite sem spravil milión stotisíc iks pičovín, které lutuju, ale proste bez nich by to nešlo, víš. A co sa týká drog a tak, tak od teho já dávám ruky preč. Trávu fajčím. To, že vyfajčím johna a cítím sa v pohode, to mja absolutne nezajímá, či to ňekdo rieší alebo nerieší. Víš, já by sem sa neschoval ani pred policajtama už. Ale drogy? Ne, určite ne.


Foto: Martin Adam Pavlík

Jaký je tvůj nejhorší zážitek z ulice?
Najhorší zážitek z ulice? Nevím. Tak napríklad pár rokú spátky, lebo dneska už to tam také není: rasizmus, dobre? Fašisti v aute, ideš proste po chodníku, zašmykujú ti za chrbtem. Trošku adrenalín, víš, ked ich vyskáče pjet alebo šest. Tak asi takovéto príhody, nó.

Skončil jsi někdy v nemocnici?
Jó, určite. Né, nebylo to až tak vážné, ale musel sem ít.

A jaké jsou tvoje vzpomínky na školu?
Já sem chodil hodňe za školu, starý. Jako, aj svojú chybú. Asi tak v osmičke, to sem už jel dúle kopcem, základku sem ukončil, a jak sem nastúpil na ňákého murára, alebo co to bylo, tak v prvém ročníku sem sa úplne zvézel, že dúle pičú, kámo, a sem mjel asi dvjesto neomluvených hodín a vtedy sem sa na to vyjebal. Doma sem mjel za to peklo, jako mama mja chcela dorazit aj s fotrem. Každému rodičovi ide o to, abys dorobil školu, víš. Ale… išel sem robit, kámo, normálne sem se zamjestnal, chodil sem s fotrem do roboty. Proste mi povidal: „Nechceš chodit do školy, ideš robit.“ Tak sem dával peňíze do baráku a tak sem fungoval. Takže určite sem nesedel doma vyvalený na gauči a nerozkazoval sem si: „Dajte mi jest, dajte mi hento, dajte mi toto.“ Išel sem makat.

Jak dopadla tvoje snaha napsat text o politicích, konkrétně o tom, že nám občanům lžou? Prohlásil jsi totiž, že politiku jinak nesleduješ.
Oheň už je venku. Už je naňho aj videoklip spravený a stále je to múj názor. Politiku nemusíš sledovat na to, aby si cítil, že s tebú politici vyjebávajú.

A nemáš strach, že ty texty budou takové povrchnější oproti těm z ulice, kterou opravdu dobře znáš?
Nemám, starý, vúbec nemám. Já nereším ani sem nikedy nerešil a ani nebudu rešit to, co si o tem texte ňekdo poví. To je proste múj názor, který, ked někdo chce, nech si ho vypočuje a zežere ho, alebo nech drží piču, nech to nepočúva. Já sa nikam nasilu netlačím, já si robím hudbu stále sám pro sebja a pro mojích felákú a jako, dostalo sa to ven a vypadá to, že si to ide vícej ludí.

Objevily se náznaky, že bychom se od tebe mohli dočkat debutového alba. Jak jsi daleko s přípravami?
Dorábjám ešte ňáké ty skladbičky, chystáme sa to vypustit… Nevím, v najbližších tricéti dňoch by sme to chceli vážne už stihnút, lebo už sa s tým pipláme… Chvílu na to máme čas, chvílu na to nemáme čas, a snažíme sa to dat ňák dohromady. Bude tam asi štrnást skladeb. Bude sa to menovat Čavalenky Stoka rap. Nebude to ňáká prefeatovaná pičovina, mám tam asi tri featy max a zbytek mám sólo skladby všade. Beaty mám jak od Hallaja, tak z M2 Records, od MikroMana tam ňeco mám. Follow mi tuším poslal ňáké beaty, do teho sem nahrával, no a to je fšecko. Prakticky už sa pújde masterovat, dotočá sa dve skladby a jsme hotoví.