Foto: Martin Polák

Jak se u nás formovalo graffiti? Legendární crew DSK vystavuje v DSC Gallery

Magická značka a nejznámější graffiti crew u nás. DSK. Da Style Killas. Dvořák, Škapa, Kaláb, Olmer. Pražská DSC Gallery se proměnila v genezi jejich cesty od pouličního graffiti 90. let až po současnou tvorbu. Netradiční výstavu můžete navštívit až do 23. srpna.

5. srpen 2019 11:05:58

DSK přerostli rámec klasického graffiti a členové crew dnes patří mezi výrazné osobnosti různých forem vizuálního umění v mezinárodním kontextu. Michal Dvořák (ROMEO), Michal Škapa (TRON), Jan Kaláb (CAKES) a Matěj Olmer (BIOR) teď společně vystavují v DSC Gallery, která reflektuje jejich více než dvacetiletou cestu.

Po evropských potulkách se za největší výzvu dá brát jejich cesta do New Yorku v roce 2000, kam se vydali, aby udělali ilegální graffiti v místě, kde to všechno začalo, a tím se i s klasickým graffiti po svém vypořádali. Malovali vagony metra od Bronxu po Manhattan a taky se kvůli tomu potýkali se zákonem. Tento pobyt se pro ně stal určitým zlomem v jejich vnímání graffifi a street artu. Nová výstava představuje veškeré možné podoby jejich vizuálních experimentů a tvůrčího vyjádření.

„Pro každého je graffiti něco jiného, pro mě v tom nehrál velkou roli adrenalin. Byla pro mě důležitá plocha, kterou jsem chtěl tvarově a výtvarně ztvárnit. Když se ohlédnu na svou dosavadní tvorbu, vždy hledám ideální tvar a barevný vztah či kontrast, který podtrhne daný organický a abstrahovaný novotvar. Je to o emocích, nikdy jsem nechtěl vyprávět příběh a předávat skryté obsahy,“ říká člen DSK crew Jan Kaláb.

Přes graffiti se mimochodem seznámili i Orion a Vladimir 518. Psal se rok 1996 a na večírku v Roxy tehdy Orion zval lidi z publika na pódium. Vystupovali PSH, Coltcha a WWW, rapperů bylo pořád málo a Orion se snažil mladou krev motivovat. Vladimir ten den napsal svou první rapovou linku, mimochodem o pražské graffiti crew DSK, a večer vylezl poprvé na pódium. „Ale ne, ale ne, co DSK? Jako tahle parta není žádná jiná,“ rapoval tehdy Vladimir.

Výstavu s názvem DSK: DVOŘÁK, ŠKAPA, KALÁB, OLMER můžete v DSC Gallery vidět až do pátku 23. srpna.