Beyoncé & Jay-Z. Foto: Artspace.com

Co skrývají ve své miliardové sbírce umění Beyoncé a Jay–Z?

Dohromady spolu tvoří nejvlivnější hudební pár světa. Jenže jim zdaleka nejde jenom o pop a rap. Ve volném čase se zpěvačka Beyoncé a její manžel Jay-Z věnují nakupování uměleckých děl a podpoře mladých umělců.

1. srpen 2019 12:51:06

Ke konci roku 2014 vypustila Beyoncé videoklip ke svému singlu 7/11. Fanoušci díky němu měli unikátní možnost nahlédnout do domácnosti oblíbené zpěvačky, která v klipu točeném na ruční kameru tancuje napříč svým bytem z manhattanské části Tribeca.

Kromě toho, jaký má slavný hudební „power couple“ výhled na New York, si může pozorný divák všimnout i vybavení, které se v jejich sídle nachází. Umění znalý pozorovatel pak mohl dokonce rozeznat, které kousky si pořídili. V obýváku tak například visí dílo z basketbalové série Davida Hammonse.

Jedná se o obraz, který Hammons vytvořil pomocí basketbalových míčů. Přesněji řečeno pomocí jejich odrazů. Namaloval zkrátka basketbalový míč barvou a nechal jej odrážet se od bílého plátna. Podle databáze serveru ArtNet se obdobný kousek z této série nazvané Hail Mary (Basketball drawing) z roku 2006 vydražil u newyorské aukční síně Sotheby’s za 657 000 dolarů.

Jay-Z se už dříve v rozhlasové talk show u Howarda Sterna vyjádřil, že patří k Hammonsovým fanouškům. „Snažím se kupovat si věci, které ve mně rezonují. David Hammons vytvořil dílo s cihlami na spodku. To mi připomíná projekty, ze kterých jsem původně vzešel já sám.“

Hammons není samozřejmě jediným umělcem, jehož díla manželé sbírají. Andy Warhol, Pablo Picasso, Paul Pfeiffer, Laurie Simmons nebo Ed Ruscha. Ti všichni už vytvořili některé z děl, jež mají Beyoncé a Jay-Z doma. Nad všemi pak ještě ční jedno populární jméno.

„Myslím, že umění je osobní věc. Nesnažím se o tom moc přemýšlet. Naopak vzpomenu si na to, co jsem četla, že říkal Basquiat. Ten tvrdil, že nepřemýšlí o umění, když pracuje. Snaží se totiž přemýšlet o životě,“ řekla kdysi zpěvačka, která začínala ve formaci Destiny‘s Child.

A právě americký malíř s haitskými kořeny Jean-Michel Basquiat je dalším z oblíbených autorů páru. A přestože to byla Beyoncé, kdo Jay-Zho na cestu sbírání zajímavého současného umění přivedl, je to právě jeden z nejúspěšnějších rapperů současnosti, který je v tomto páru největším fanouškem slavného neoexpresionisty. Koneckonců sám se za něj jednou převlékl i na Halloween. Nutno dodat, že Beyoncé šla tehdy za Fridu Kahlo.

Zmínky o Basquiatovi doslova křičí i přímo z rapperových textů. V roce 2006 jej zmínil ve svém freestylu Grammy Family, později byl k nalezení v textech k písni Ain’t I nebo v Illest Motherfucker Alive z roku 2011. Největší ohlas vzbudila ale skladba Picasso Baby z alba Magna Carta Holy Grail, kde Jay-Z mimo jiné rapuje o tom, že má „žlutýho Basquiata v kuchyňském koutu“ nebo že dostal „Basquiata přímo z Versaceho paláce“. A nakonec se rapper přizná, že „není těžké říct, že jsem nový Jean-Michel“. Podle magazínu Forbes v celé skladbě autor zmíní umělecká díla v hodnotě 493 milionů dolarů. Doplňkem pak už může být jen skladba Most Kingz z roku 2010, jejíž vznik Basquiat přímo inspiroval. Respektive jeho malba Charles the First.

A podle deníku The New York Post to byl právě Jay-Z, vlastním jménem Shawn Carter, kdo před několika lety v Sotheby’s anonymně koupil Basquiatův obraz Mecca. Oranžovo-černo-bílá malba s Empire State Building pod Basquiatovou trademarkovou korunou se prodala za 4,5 milionu dolarů. Cena se přitom odhadovala až na 6 milionů, takže Jay-Z potvrdil, že není jen dobrý hudebník a milovník umění, ale umí i výhodně nakupovat.