The Lighthouse

Šílenství může vypuknout! Jaký bude psychologický horor The Lighthouse?

Temnotu prořízne světlo majáku, vlny se roztříští o ostré útesy. Na světě jsou první trailer a plakát k černobílému psychologickému hororu The Lighthouse! Na co se můžeme těšit?

Robert Pattinson a Willem Dafoe evidentně rozehrají jedno z největších lunatických představení poslední doby. „Žánr hororu nabízí příjemné prostředí pro ty, kteří se zajímají o temnotu ve svém nitru, ale nechtějí se s ní přímo konfrontovat,“ zamýšlí se v rozhovoru pro Los Angeles Times americký režisér Robert Eggers, tvůrce jednoho z nejpozoruhodnějších dobových hororů – Čarodějnice (The VVitch) z roku 2015. Jeho novinka The Lighthouse, příběh dvojice sebedestruktivních strážců majáku na jednom z odlehlých ostrovů v Nové Anglii v roce 1890, dle všeho půjde ve stopách svého předchůdce. Jen pravděpodobně více prohloubí temnotu a rozproudí halucinace.

Aktuální trailer působí jako zhmotňující se noční můra, která může být zlověstná až děsivá, ovšem vizuálně, zvukově i hudebně naprosto úchvatná. Obdobně je na tom i první plakát od agentury P+A (v minulosti spáchala skvělou kampaň pro Snyderovu adaptaci Watchmenů), který vizuálně logicky navazuje na romantickou expresi starých hororových příběhů a navíc trochu připomíná ponuřejší ilustraci od Zdeňka Buriana.

Vše do sebe dokonale zapadá ve jménu promyšlené audio-vizuální kompaktnosti, kterou mají na svědomí tyto aspekty. Za prvé, kameraman Jarin Blaschke snímek natočil podle vzoru němých hororových diamantů kompletně na černobílý 35mm film, navíc za užití kamer ze 40. let a objektivů dokonce z 20. let 20. století, což výslednému obrazu dodává nejen brutální kontrastní půvab, ale především autentickou hrubost a syrovost.

Za druhé, stěžejní roli ve fyzičnosti zobrazovaného sehrává i fakt, že production designer Craig Lathrop na sopečném ostrovu Cape Forchu v Novém Skotsku pro film postavil víc než dvacetimetrový maják s funkčním reflektorem, jehož světlo dosahovalo až 25 kilometrů na moře.

Za třetí, hudební doprovod sestavil kanadský skladatel Mark Korven a podle náslechu z traileru půjde o nervní rituální blouznění. A za čtvrté je to samozřejmě um šestatřicetiletého režiséra Roberta Eggerse, fanouška Vincenta Price a klasických hororů od studií Universal a Hammer, který svou věčnou lásku k folklóru, mytologiím a prastarým strašidelným historkám dokáže jako málokdo přetavit v nadčasové noční můry, které nepostrádají smysl a rezonanci ani v 21. století. 

A pardon, ale o evidentně bravurní herecké kreaci nebývalého tandemu Dafoe & Pattinson těžko mohou padat jakékoliv pochybnosti. Dekadentní šílení může mít skutečně mnoho podob a tihle dva už jen podle prvních reakcí na festivalu v Cannes šli z extrému do extrému. Jak ostatně ve zmiňovaném rozhovoru tvrdí Eggers: „Mrznutí v dešti si vyloženě užívám. Možná vám to bude znít jako klišé, ale jakmile to není výzva, tak mě to nezajímá. Pokud nepokouším síly a možnosti své, svých herců a spolupracovníků, tak s natáčením nemohu být ani trochu spokojený. “
                                                  
The Lighthouse se v kinech poprvé rozsvítí 18. října 2019.