Kredit: Vladimír Strejček

Vladimír Strejček: Baví mě absurdní spojení a skryté konotace

Ve spolupráci se studiem DRAWetc. ti přinášíme další rychlý rozhovor ze série #BLAF. Tentokrát na 25 otázek odpovídal výtvarník Vladimír Strejček.

24. červenec 2019 13:15:38

Analog nebo digitál?
Mám rád analog i digitál. V analogu se mi nejlíp pracuje akrylem BASICS, zvlášť můžu doporučit jejich MARS BLACK černou, hutnou a nejčernější barvu na trhu, hlavně na velké plochy. Mám rád místa, abych si mohl hodně hrát. A pro lineární kresbu PENTEL fixy. V digitálu jedu Photoshop a občas Toonboom studio. Dříve digitál, teď analog, protože můžu pracovat s chybou.

Štětec nebo stylus?
Štětec. Nejlepší jsou ty nejlevnější z IKEA.

Fixa nebo tužka?
Dříve tužka, teď fixa. Nejraději brush peny od Pentelu a nebo brutal tučný hrot od MOLOTOW.

Papír nebo grafický tablet?
Dříve tablet, teď papír. Dostal jsem od Simony Janů z Papyrusu úžasný set velkých papírů!

Skicák nebo halda papírů?
HH alias Hnědá Halda!

Photoshop nebo Ilustrator?
Photoshop.

Freelancer nebo zaměstnanec?
Zaměstnaný freelancer! Ale mě se to težko hodnotí, zaměstnávám freelancery od svých 24 let.

Jak bys pojmenoval svůj styl tvorby?
Komerční tvorbu mám výrazně komiksovou, nebo v jednoduchém “doodle” stylu, který mi sedí, a hlavně mi jde. Volnou tvorbu mám výrazně lineární s utrženou fantazií. Baví mě absurdní spojení a skryté konotace.

Kde je tvoje pracovní místo?
Pracuji dvojjedině. Ve studiu DRAWetc. sedím na zadku a kreslím nebo domlouvám práci pro jiné ilustrátory a v DRAWteliéru na Vinohradech si dělám, co chci a často ve stoje.

Jak odpočíváš?
Odfrknu si na sparringu v tělocvičně, a pak když si rozbitou hubou vychutnám cigárko před tím, než si s holkou doma pustím Narcos nebo Peaky Blinders.

První práce?
Ve flaškárně, v sámošce v Malešicích. Bylo mi 14 a během léta jsem z těch nemytejch lahví chytl všechny nemoci, co chytit lze.

Projekt, který se hodně nepovedl?
Komiksové digi nakladatelství BigBookBrotherhood se mi hodně povedlo vymyslet, a ještě líp se mi povedlo zrealizovat a úplně nejvíc se mi nepovedlo prodat.

Projekt, který se povedl nebo tě hodně naučil a jsi na něj pyšný?
Tak samozřejmě, že nejvíc jsem pyšný na drawce. A pak je tu Raw Art Wrestling a lidi kolem něj. A taky jsem pyšný, že jsem dělal na dvou obalech desek PSH!

Kde hledáš inspiraci?
Baví mě Instagram jako vizuální inspirační platforma. Nebo taky scénáře Jodorowskyho, Moebiuse, ale mám dojem že mám tak napráskaný život bizarními situacemi, že nemusím brát jinde, stačí mi vycházet ze sebe.

Co posloucháš, když pracuješ?
Na pohodu mám rád Boards of Canada, do kterých mě před mnoha lety zasvětil kolega ilustrátor Dan Špaček. Dále Andy Stott, Clannad, Amon Tobin. Na rozproudění pak Goldie, Aphex Twin, Floex, Georg Clanton. A pak mohutně inhaluju rap od Busta Rhymes, House of Pain, Tyler, the Creator, Action Bronson, PSH, James Cole, ASAP Rocky, Jonwayne, DJ Smokey, Shabazz Palaces a další.

Kdy nastala ta chvilka, kdy sis řekl, že se tímhle budeš živit?
Nikdy jsem v hlavě neměl, že bych dělal něco jiného. Že se tím budu živit jsem se rozhodl, když mi bylo 14 a padla poprvé otázka: „Tak kam půjdeš, Vládíku, z osmé třídy?!”

První věc, kterou ráno uděláš?
Asi třikrát vymáčknu budíka, než vstanu. Udělám míchaná vejce, uvařím kafe, dám si cigáro.

Poslední věc, kterou v noci uděláš?
Naposledy vydechnu?

Jméno finálního souboru?
xichtnasracku.05.DEF.DEF.FINALDEF.psd

Ilustrátor, komiks, film, výstava nebo něco z poslední doby, co tě zaujalo?
Před pár dny jsem byl na výstavě k 10 letům fungování Chemistry Gallery. Bavilo mě to!

Autor nebo dílo, co je pro tebe naprosto zásadní?
Ilustrátor je pro mě zásadní Ibanez, který v dalekých osmdesátkách kreslil komiks Clever&Smart, který byl pro mě vrcholem umu. Pak Saudek, Ashley Wood. V rámci komiksu byl pro mě zásadní Arnal od Saudka, pak Incal od Moebiuse.

Jak sám sebe zlepšuješ a posouváš dál?
Tím, že pořád kreslím, si zlepšuju formu, vidím to. A je jedno, co kreslím, ale ruka se prostě cvičí. Taky si troufám jít do větších formátů, tím objevuju další možnosti a v neposlední řadě čím méně je pro mě překážkou ruka, tím víc se do hry dostává hlava.

Tetování máš?
Tetování si kreslím sám a kéruje mě Peter Bobek. Mám na sobě symboly, které mají vztah k nějaké mojí etapě života, jde o jakýsi osobní deník. A když říkám osobní, tak to nějak nemám potřebu vysvětlovat. Možná u pivka osobně.

Tvoje forma prokrastinace?
iDNES, iHned, Novinky, Nyx.cz, Respekt, Reflex, profiboxing.cz. A pak YouTube, Facebook, Instagram, PornHub, Clash of Clans a Nintendo Switch.

Na čem teď pracuješ?
Mám teď dva „principy“, se kterými pracuju, když si maluju akryl na plátna, Trubci a Zab zlo! Taky mám rozdělaný komiks Mechanik, ale tam nakreslím tak jednu stránku za půlrok. Hodně se teď pouštím do analogových kreseb. Napínám a mixuju žánry, jako jsou komiks, automatická kresba, nelogická logika.