Joker. Foto: YouTube

Joker bude nový král gothamského podsvětí. Rýsuje se masterpiece?

V říjnu se do kin konečně dostane nový Joker v podání a Joaquina Phoenixe. Na co se od nového ztělesnění jednoho největších komiksových záporáků všech dob můžeme těšit?

17. červenec 2019 11:03:45

Phoenix svého Jokera evidentně pojímá jako psychicky devastovanou personu, která se ve vleku nepříjemných událostí (nemocná matka, neúspěch v roli stand-up komika) pomalu, ale jistě stává králem gothamského podsvětí.

Režisér a spolu-scenárista Todd Phillips ikonickou postavu jako by stavěl hned vedle Ruperta Pupkina, nevyzpytatelného a zároveň mimořádně talentovaného sociopata z nadčasové satiry The King of Comedy (1982), jehož kreace dodnes působí jako fascinující nastavení zrcadla všem skutečně dobrým i opravdu špatným komikům toužícím prožít si svůj americký sen.

Pod režijní taktovkou Martina Scorseseho ho tehdy ztvárnil výtečný Robert De Niro, jenž v blíže neurčené roli vystoupí i v Jokerovi a nevylučuje přitom jasné pojítko vedoucí právě zpátky k proslulému Pupkinovi. Phoenix postavu jednoho z nejslavnějších záporáků dle všeho vrací zpátky tam, kde s ní začal naplno pracovat Heath Ledger v době fenoménu The Dark Knight (2008). Tedy zpět ke Stanislavského metodě a plnohodnotnému ponoření se do role maniaka balancujícího na hraně brutálního dadaismu a sofistikovaného zločinu podpořeného vysoce nadprůměrnou inteligencí.

Podstatným rozdílem ovšem nejspíš zůstane motivace. Zatímco Ledgerův sériový vrah, terorista s mozkem geniálního stratéga neustále záměrně mátl ohledně svého původu a skutečných motivací, Phoenixův polidštěný Joker nejspíš nebude postrádat plnohodnotný vývoj včetně klíčové proměny vedoucí od ztroskotaného umělce přes propadliště šílenství až k opanování království zločinu. Alespoň k takovým domněnkám svádí trailer.

A kdyby nic jiného, krom maximalistického fyzického herectví se dočkáme opět naprosto precizní práce kamerového oka Lawrence Shera rýsujícího záběry s výrazným architektonickým základem. Na mysli mám zejména dlouhá schodiště, skvěle nasvícený úprk pod mostem a samozřejmě příchod k Arkham Asylu s vizáží jednoho z majestátních berlínských monster. Dvouapůlminutová upoutávka je v tomto ohledu audio-vizuální parádou stavějící na brilantním herectví a rafinované práci s prostorem. Pokud to bude platit komplet pro filmový výsledek, rýsuje se nám masterpiece.