Foto: Dyler.com

Facel Vega: Vůz, který chtěla každá celebrita

Vlastnil jej Pablo Picasso, Ringo Starr i Stirling Moss. Automobilka Facel Vega se náhle zjevila, nabídla bezkonkurenčně luxusní vozy a následně upadla do propadliště dějin. Jaký je příběh pařížské automobilové hvězdy?

14. červenec 2019 12:50:33

Po druhé světové válce zanikla ve Francii vzhledem k přísnému zdanění luxusních vozů celá řada malých automobilek. Firmy jako Delahaye či Bugatti postupně upadly do ústraní a tamní trh nabízel pouze hrstku modelů nejvyšší třídy, které však technicky navazovaly na předválečné konstrukce a byly značně zastaralé.

Tento trend se však rozhodl zvrátit pařížský rodák řeckého původu Jean Daninos. Ten již v roce 1939 založil společnost FACEL, která se orientovala především na dodávky komponent pro letecký průmysl. Po druhé světové válce se strojírenské firmě značně dařilo a začala pronikat i mezi dodavatele automobilových dílů. Koncem čtyřicátých let již nová automobilová divize firmy dodávala karoserie pro značky Panhard, Simca nebo Bentley.

Úspěšná výroba karosérií a nedostatečná nabídka luxusních vozů na francouzském trhu se staly hlavním impulzem, aby si Jean Daninos splnil svůj odvěký sen a mezi výrobce aut pro nejvyšší společenské vrstvy nakonec pronikl sám. Ambiciózní projekt vlastní automobilky nakonec přišel s něčím, co do té doby nemělo na evropských silnicích obdoby. Vozy nové značky Facel Vega se staly módním doplňkem nejbohatších.


Facel Vega FV1, foto: Wheelsage

Cílem nové značky bylo nabídnout nejluxusnější, nejkvalitnější a nejrychlejší auta na trhu, která v sobě budou snoubit americký výkon a evropskou sofistikovanost a eleganci. V roce 1954 tak debutuje sportovní kupé Facel Vega FV. Šarmantní nadčasová karosérie s vertikálními světlomety ukrývá americký osmiválcový agregát DeSoto o objemu 4,5 litru a luxusní novinka s ním je schopná dosahovat rychlosti okolo 190 km/h. Brzy na to jsou však pohonné jednotky DeSoto nahrazeny podstatně silnějšími vidlicovými osmiválci Chrysler s objemem 5,4 litru.

Stylové čtyřmístné vozy bez středového sloupku poutaly pozornost především výraznou třídílnou maskou a na francouzské poměry takřka dokonalou kvalitou zpracování a nebývalým palubním komfortem. V následujících letech probíhala téměř neustálá evoluce tohoto vozu, která zahrnovala lehké změny designu jak v exteriéru, tak i v interiéru a především neustálý nárůst výkonu motoru Chrysler. Zatímco první zhotovené kusy tohoto typu disponovaly výkonem 200 koní, vylepšená verze FVS z roku 1956 jich nabízela již 325.


Facel Vega Excellence, Foto: Dyler.com

Vzhledem k úspěchu prvního uvedeného modelu, jenž si získal značnou oblibu mezi celebritami své doby, uvedl Jean Daninos v roce 1956 novinku v podobě luxusního sedanu Facel Vega Excellence. 5,2 metrů dlouhý koráb silnic byl technicky odvozen od modelu FV, avšak po designové stránce byl více inspirován obdobnými vozy z USA. Karoserie opět postrádala středový sloupek, protáhlá záď byla doplněna v té době velmi populárními ploutvemi a zadní pár dveří byl otevírán proti směru jízdy. Stejně jako v případě prvního modelu procházel i Excellence neustálými inovacemi. Bohužel se však i přesto potýkal s problémy s tuhostí karosérie a vysloužil si kritiku za nebezpečné zadní dveře, což však zákazníky neodradilo. Vlastnit Facel Vega bylo in.


Facel Vega HK500, foto: influx.co.uk

Třetím vozem značky se stal v roce 1959 HK500, který ve výrobním programu nahradil první typ FV. Od svého předchůdce si vypůjčil podvozek, jenž prošel četnými inovacemi a po designové stránce se výrazně přiblížil vlajkové lodi Excellence, což je patrné například na použitém panoramatickém čelním okně či téměř identické přední masce. HK500 se stal taktéž vůbec prvním francouzským vozem s kotoučovými brzdami v základní výbavě, které krotily výkon 360 koňských sil z nového motoru Chrysler 361 Wedge V8 o objemu úctyhodných 5,9 litrů. S maximální rychlostí 237 km/h patřil ve své době k nejrychlejším produkčním vozům světa.

Ve stejném roce, jako HK500, debutoval také zcela nový menší sportovní model Facellia, se kterým měl výrobce v úmyslu konkurovat na poli kabrioletů zavedeným značkám, jako Alfa Romeo. Kvůli kritice za používání amerických pohonných jednotek se Facel rozhodl využít v případě menší Facellie vlastní agregát, který pro firmu vyvinula společnost Pont-à-Mousson. Malý čtyřválec o výkonu 114 koní se však ukázal být začátkem konce této pozoruhodné automobilky. Zatímco vozy HK500, FV i Ellegance vybudovaly mladému výrobci skvělou pověst pro kvalitu, komfort i pohledný design, nová Facellia se zásluhou nového vlastního motoru potýkala s neustálými technickými problémy, což značně pošramotilo dobrou pověst značky.


Facel Vega Facellia, foto: Wheelsage.org

Výrobce téměř geniálních luxusních vozů se tak začal potýkat s úpadkem poptávky a rostoucími reklamacemi modelu Facellia, což značku uvedlo do velkých finančních potíží. Počátkem šedesátých let se tak Facel Vega snaží zachránit uvedením nových modelů Facel II a Facel III, přičemž první jmenovaný je výraznější designovou evolucí úspěšného HK500 a nový Facel III mírně přepracovaným modelem Facellia, jenž byl nově osazen agregátem Volvo. Poptávka však prudce klesá a finanční problémy firmy rostou. V roce 1964 debutuje model Facel 6, který je další přepracovanou verzí Facellie, tentokrát s motorem Austin-Healey. Tohoto vozu však vzniká pouhých 40 kusů před definitivním bankrotem značky v témže roce.

Zatímco konstrukčně a produkčně vysoce náročné vozy zvládala automobilka Facel Vega skvěle, malý a jednodušší stroj ji po deseti letech existence položil na lopatky. Výrazný nástup neznámého výrobce mezi automobilovou elitu tak velmi rychle vystřídal strmý pád do propadliště dějin. S přibližně třemi tisíci vyrobených vozů na kontě je však tato značka právoplatnou legendou, která si získala oblibu řady celebrit od Franka Sinatry, přes Pabla Picassa až po Christiana Diora či marockého prince.