Stranger Things. Foto: Netflix

Děti ze Stranger Things vyrostly do puberty. Třetí řada má neskutečný spád

Netflix nám naservíroval už třetí sérii populárního seriálu Stranger Things. Co nového přinesla? Tento článek neobsahuje spoilery.

11. červenec 2019 10:01:04

Sláva Stranger Things se veze na vlně nostalgie, díky které se dnešní generace třicátníků může ještě na malou chvíli vrátit zpět do přelomu 80. a 90. let, kdy prožívala podobná dětská dobrodružství jako hlavní hrdinové příběhu. A to včetně všech dobových popkulturních odkazů. Aspoň to tak platilo u skvělé první řady i u jejího slabšího druhého nástupce.

To ale do určité míry narušuje právě nová kompletně vydaná třetí série na Netflixu. A to hlavně díky mírnému a v lidském životě zásadnímu stárnutí hlavních protagonistů. Třináctiletá děcka z prvních dílů jsou nyní dospívajícími puberťáky a jejich role se podle toho i vyvíjejí. Na rozdíl od starých řad Stranger Things nově lákají i stejně staré publikum – dospívající teenagery, kteří řeší stejně „důležité“ životní problémy, jako jsou první lásky a trable dospělejší než hraní Dračího Doupěte. Ačkoliv to zní jako maličkost, je to právě jedna ze dvou největších změn této řady.

Tou druhou je neskutečný akční spád, který seriál po prvních dvou dílech nabere a řetěz mu už nespadne až do konce. Bohužel WOW efekt, díky kterému jsme si seriál zamilovali s první řadou, se už nikdy znovu nedostaví. Bratři Matt a Ross Dufferovi, kteří stojí za scénářem i režií seriálu, mají smlouvu ještě na další dvě pokračování – tedy na pět sérií dohromady. Tomu nahrává i fakt ve formě přidané scény po závěrečných titulkách závěrečného dílu. I přesto, že je třetí série zábavná a akční podívaná, raději bych viděl toto bratrské duo tvořit a točit úplně něco nového.

Nelze avšak opomenout ani další oblíbenou a komplexní kapitolu seriálu, a tou je jeho soundtrack. O autorskou hudbu se opět postarala dvojce z kapely Survive Kyle Dixon a Michael Stein, kteří stojí samozřejmě i za úvodní znělkou seriálu. Zároveň se vrátíme i k několika podobám sklady Kids, kterou považuji při vyprávění příběhu možná za mnohem důležitější, než je samotná znělka.

Pánové se opět do jisté míry starají o sound design seriálu. Posunul se i soundtrack externích písniček, vzhledem k proměňujícímu se přátelství i mezi dívkami tak zazní několik písní od Cindy Lauper nebo osmdesátková Madonna. Těšit se ale můžete i na klasiku jako Mötley Crüe, The Police, The Cars, The Who, Peter Gabriel, The Clash a mnoho dalšího.