Kredit: Dalibor Krch

Dalibor Krch: Můj styl tvorby je všehochuť. Učím se za pochodu

V pravidelné sérii #BLAF na 25 rychlých otázek tentokrát odpovídal ilustrátor a výtvarník Dalibor Krch.

3. červenec 2019 14:35:30

Ve spolupráci se studiem DRAWetc. ti přinášíme další rychlý rozhovor s předním českým výtvarníkem. Tentokrát jsme mluvili s Daliborem Krchem.

Analog nebo digital?
Kombinuju obojí, kresbu dělám analogově, barvy buď fixkama, nebo digitálně.

Štětec nebo stylus?
Štětec.

Fixa nebo tužka?
Fixa, aktuálně používám fixy se štětcovým hrotem od Marvy Uchida, jednak jsou levnější než většina fixek s tímhle hrotem na trhu a ze zkušenosti paradoxně jejich hrot i o fous dýl vydrží a mají voděodolný inkoust, takže se dají po zaschnutí vybarvovat vodovkama nebo fixama, nejlíp Promarkerama, u těch se tahy krásně slijou v jednolitou barevnou plochu.

Papír nebo grafický tablet?
Jak na co, ale u mě na kresbu určitě papír. Konkrétně jsem si oblíbil akvarelový papír Canson, poměr cena-výkon je ideální.

Skicák nebo halda papírů?
Na úplně prvotní skicy nápadů používám skicák, specifickou značku nemám, ale na konkrétnější skici, který pak vytahuju fixou na finál už používám papíry.

Photoshop nebo Ilustrator?
U mě zatím PhotoshopS, s Ai jsem se zatím ještě nenaučil.

Freelancer nebo zaměstnanec?
Jsem freelancer, ale zároveň teď kreslím na takový řekněme částečný úvazek whitebordový videa ve studiu 60seconds.cz.

Dokážeš pojmenovat svůj styl tvorby?
No je to taková “všechochuť”. Jak už jsem říkal, teď aktuálně jsou to ty kreslený videa, pak plakáty na akce, občas ilustrace pro různý neziskovky, třeba NaZemi a Nesehnutí. Taky spolupracuju s pivovarem CLOCK, kterýmu dělám kresby na etikety, a samozřejmě taky autorský věci, kterými se občas odreaguju.

Kde je tvoje pracovní místo?
Hehe, mám sice útulnou pracovnu, ale pravda je, že když kreslím doma, tak většinou v obýváku na gauči u telky, kde mám puštěnej nějakej dokument, nebo ČT24 jako podkres. Kreslím a u toho se vzdělávám…

Jak odpočíváš?
No, pokud nemám na ten odpočinek moc času, tak si zahraju na počítači. Ale pokud je času víc, tak se rád projdu po lese, někdy i přenocuju v jeskyni tady kousek za městem, ohýnek, špekáček, prostě pohoda. No a druhej den zas můžu fungovat.

První práce?
Moje úplně první zaměstnání byl prodavač v Levných Knihách.

Projekt, který se hodně nepovedl?
Ty jo, no musím se zamyslet. Řekl bych to asi tak, že svého času moje několikaleté pokusy dostat se na umělecký obor vyšly naprázdno.

Projekt, který se povedl nebo tě hodně naučil a jsi na něj pyšnej?
Řekl bych, že nejvíc jsem asi pyšnej na soubor 122 ilustrací pro deskovou karetní hru SPACE RACE a její rozšíření, to byl hodně úspěšný a hráčskou komunitou velmi pozitivně přijatý projekt s mezinárodním přesahem.

Kde hledáš inspiraci?
Na Gůglu přece!

Co posloucháš když pracuješ?
Když jsem na začátku a potřebuju tu kresbu vymyslet, tak třeba nějakej indie folk nebo blues. Když pak kresbu vybarvuju, tak třeba nějakou talkshow, dokument, rozhovor na DVTV, ČRo2, Radio Wave. Nebo si zapnu ČT24.

Kdy byla ta chvilka, kdy sis řekl „jo, tímhle se budu živit“?
Asi na gymplu, kdy už ty kresby začaly k něčemu vypadat a říkal jsem si, že „snad jednou“ by to mohlo jít.

První věc, kterou ráno uděláš?
Jdu se vyčůrat.

Poslední věc, kterou v noci uděláš?
Mrknu se na Instagram a prohlídnu si kresby lidí, co sleduju. Když se mi líbí, tak dám srdíčko, když se mi hodně líbí, tak i pozitivní koment, pak si nařídím budík, zhasnu světlo a usnu.

Jméno finálního souboru?
No je pravda, že nějaký ten „finální_finál.psd“ ve složce s prací bych určitě našel.

Ilustrátor, komiks, film, výstava nebo něco z poslední doby?
Teď jedu docela knížky, tak třeba ZOOM o ilustrátorovi Pavlu Čechovi, pak jsme s kolegou Tomem Kučerovským dali v práci skvělou sci-fi knihu Ready player one od Ernesta Clinea v audioverzi. A teď nejaktuálněji čtu knihu o šumavských samotářích Raději zešílet v divočině od Aleše Palána, skvělá věc!

Ilustrátor, komiks, nebo něco, co je pro tebe naprosto zásadní?
Pro mě to byl nejdřív Mike Mignola a jeho originální strohej styl, ale asi nejvíc mě ovlivnila kresba Craiga Thompsona v komiksu Pod dekou (Blankets), prakticky od té doby kreslím už jen brushpenem, nebo štětcem.

Jak sám sebe zlepšuješ a posouváš dál?
U mě to není záležitost nějakýho „plánu osobního rozvoje“, ale když na to přijde, jsem schopnej si sednout a něco se zaměřit, třeba si vypsat a naučit se klávesový zkratky ve Photoshopu, to pak dost urychluje práci. Jinak to ale nehrotím. Učím se za pochodu, jak se říká.

Tetování máš?
Mám na pravé ruce tetování s Batmanem, kterýho mám ze všech suprhrdinů nejradši a taky podstatným dílem může za to, že se dnes kreslením živím. Pak mám na levé ruce obrázek afrického štítu, na kterém je Jeřáb Chocholatý, pod tím je skicák s kresbou, vedle skicáku stojí sklenice od okurek se štětci a za tím štítem jsou zkřížené dvě kopí. Ve zkratce je to vzpomínka na můj pobyt v Ugandě, kde jsem asi měsíc kreslil pro neziskovou organizaci NaZemi (OnEarth). No a teď nově mám ještě potetovaný hrudník, tam mám uprostřed srdce v kroužku z provazu jako symbolu života a zároveň jsou tam tři pera, takže to je trochu jako lapač snů. K tomu středu běží ze stran dva vlci, kteří se o to srdce chtějí servat a nad tím vším je anglicky napsané Nekonečný boj. Tohle má původ v jedné historce o tom, co je dobro a zlo, kterou jsem kdysi četl v knížce o severoamerických Indiánech, ti to měli bezvadně srovnaný. A tak i když nejsem Indián, nevěděl jsem, jak líp vyjádřit tuhle vnitřní válku, kterou vede každej z nás sám se sebou každej den.

Tvoje forma prokrastinace?
Asi hraní na PC, občas i kreslení něčeho vlastního, co není zatížený odpovědností, to mě fakt baví. Minulý Vánoce jsem tak strávil několik báječných dní. A nebo domácí práce, ale to už se mi dlouho nepřihodilo!

Na čem teď pracuješ?
Teď jsem v 60seconds.cz dokreslil dva whiteboardy a jinak se chystám na ilustrování pohádkové knížky pro hokejový klub KOMETA Brno a jeho nejmenší fanoušky, zatím je to v jednání, tak snad jsem to teď nezakřiknul!