Gloomhaven

Kouzla, souboje a hype. Gloomhaven je nejpopulárnější deskovka světa

Do Česka dorazila hra Gloomhaven. O žádné jiné deskovce se v posledních letech mezi nerdy nemluvilo tolik. Proč? Čím je tak zásadní?

27. červen 2019 11:38:15

Statistiky mluví jasně. Slušná řádka ocenění na festivalech i v odborných soutěžích. Podle portálu Boardgamegeek (takový deskovkový Metacritic) je to od vydání v roce 2017 nejlepší desková hra na trhu. První verze vyšla díky úspěšné kickstarterové kampani a vyprodala se tak rychle, že se na dotisk rozjela na Kickstarteru kampaň druhá – a vybralo se desetkrát víc. Ani to nestačilo, pokud jste se rozhodli koupit Gloomhaven třeba před půl rokem, byl beznadějně vyprodaný a některé české eshopy si dokonce čas od času na sítích zaplatily kampaň v duchu „Naskladnili jsme znovu tři kusy Gloomhavenu, kupujte, než to vyprodáme!“ Já sám jsem po této deskovce pokukoval dlouho a pomalu jsem se smiřoval s myšlenkou, že se mi dostane do ruky až v momentě, kdy se na Kickstarteru bude vybírat na druhý dotisk.

Nakonec to dopadlo celé jinak, společnost Albi pracovala na českém překladu hry a Gloomhaven tak nyní vychází v české lokalizaci, čímž problémy s jeho sháněním padly. Zatím. Každopádně, je to doma. Gloomhaven, hra, okolo které vznikl neuvěřitelný hype, přistála u mě na stole a já mohl konečně zjistit, zda má pověst výjimečného titulu zaslouženě nebo je to jen výsledek šikovného marketingu.

O co ve hře jde – máte skupinu dobrodruhů, která zažívá různá dobrodružství ve fantasy světě města Gloomhaven a jeho okolí. Prozkoumáváte lesy i kobky, tmavé ulice i hlučná tržiště. Gloomhaven je klasická high fantasy hra plná originálních ras, kouzelných tvorů a mocných kouzel. To všechno už tu ale bylo mnohokrát, čím je tedy zrovna tahle hra tak výjimečná?

Po odehrání pár scénářů si troufám tvrdit, že Gloomhaven stojí na dvou pilířích: komplexní kampani a promakaném soubojovém systému. V kampani začínáte jako skupinka začátečníků, ale kromě toho, že postupně vaše postavy sílí, objevujete i okolní svět. Postupně si odemykáte různá místa, kam můžete vyrazit za dobrodružstvím, zároveň se staráte o blahobyt města, díky kterému si odemykáte silnější předměty i nové hrdiny. Dohromady hra obsahuje 112 scénářů.

My jsme tři mapy hráli od pěti odpoledne do dvou ráno (pravda, trochu nás zpomalilo louskání pravidel, ale ne výrazně), z čehož si snadno vypočítáte, kolik času můžete s Gloomhavenem celkově strávit. Hodně. A to stále existuje možnost, že další kampaň přijde s rozšířením a když ne, nové a nové scénáře vytváří fanouškovská komunita.

Pokud nepočítám příběhové vsuvky a progres kampaně, stojí Gloomhaven hlavně na soubojích. Vlastně se přesouváte z encounteru do encounteru, pořád se něco děje. A soubojový systém je tady geniální. Promakaný, složitý, občas vás nutí přemýšlet jako nad šachovnicí, jindy má zase spád, že kosíte potvoru za potvorou a připadáte si nezastavitelní.

Encountery hodně připomínají soubojový systém 5. edice Dungeons & Dragons. Vlastně do té míry, jako kdyby si tvůrci Gloomhavenu řekli, že se pokusí bojový aspekt D&D přenést do deskovky. A dokázali to na výbornou. Dva z naší deskovkové grupy máme i D&D družinu a v soubojích Gloomhavenu jsme byli okamžitě jako doma, aniž bychom měli otravný pocit, že tady někdo někoho vykradl. Naopak, o to víc nás Gloomhaven nadchl.

Ke hře mám jednu jedinou výtku. Říkal jsem, že krabice má deset kilo. Tak něco málo přes devět kilo jsou jen a pouze kartonové či papírové součásti hry, žetony, postavičky, mapové dílky, mince, karty a hromada dalších věcí. A když to pak nahážete zpátky do krabice, vznikne neuvěřitelný chaos a vopruz hru příště zase vytahovat. Řešení je jediné, koupit dřevěné nebo plastové inzerty (to jsou ty šedivé krabičky na některých fotkách), které speciálně pro Gloomhaven vyrábí hned několik firem a jejich cena začíná na tisícovce. Je to hodně peněz za pár kusů plastu, ale radím vám, bez připravených inzertů raději ani nezačínejte Gloomhaven hrát.

Jinak si myslím, že hype okolo Gloomhavenu je naprosto zasloužený. Ta hra vydrží opravdu, ale opravdu na dlouho. Je zábavná, má spád a na poměry rpg deskovek i nevídaně propracovaný setting. Cena něco málo přes tři tisíce dělá sice z Gloomhavenu jednu z nejdražších, ne-li nejdražší deskovku na trhu, ale pokud se na ni složíte ve třech dalších lidech, kteří jsou s vámi ochotní pustit se do kampaně, máte o zábavu postaráno možná i na několik let.