Maurizio Cattelan: Him (2001). Foto: christies.com

Nejvlivnější umělci současnosti #3: Mistr kontroverze Maurizio Cattelan

Po pomyslném odchodu do důchodu z uměleckého světa se italský provokatér a mistr kontroverze Maurizio Cattelan vrátil ve velkém stylu.

18. červen 2019 12:11:19

Po loňské retrospektivním výstavě v Guggenheimu byl Maurizio Cattelan zaneprázdněný hlavně stíráním hranic mezi uměním a obchodem. Známý kritik italských stereotypů, který se proslavil satirickými sochami Papeže Jana Pavla II. udeřeného meteoritem La Nona Ora anebo sochou Hitlera Him, se v uplynulém roce spojil s kreativním ředitelem Alessandrem Michelem, aby vytvořil blockbusterovou výstavu pro Yuz Museum v Šanghaji.

Svůj comeback oslavil také v Argentině, kdy na veletrhu Art Basel v Buenos Aires nechal postavit za spolupráce místních obyvatel hřbitov plný pomníků na počest lidí, kteří ještě nejsou mrtví.

„Je to národní sport a vážná finanční rána. Lidé předstírají postižení, aby mohli vybírat důchody nebo odcházet do důchodu za jediným účelem, aby byli vyplaceni, zatímco dál pracují nelegálně,“ kritizoval před časem Cattelan takzvané falešné důchodce. Sám umělec je přitom někdy označován za „vzácný příklad líného nadšence“. Nyní navazuje na svou předchozí uměleckou tvorbu a znovu potvrzuje, že sám do důchodu zatím určitě nepatří.