Popisek: Alex Da Corte: Bad Land, 2017 (Josh Lilley Gallery)

Nejvlivnější umělci současnosti #2: Král pestrých barev Alex Da Corte

Čerpá z pop artu a vyniká svou vášní pro pestré barvy. Alex Da Corte ve světě současného umění otevírá dveře do opravdu zářivého fantasylandu.

3. červen 2019 10:33:56

Svou tvorbou překračují různé hranice, včetně těch finančních. Svou kreativitou šokují, ale také inspirují následovníky. Řeč je o výrazných umělcích, kteří v poslední době nějakým způsobem proměnili podobu světa umění. Přinášíme druhý díl volného seriálu Bigg Maggu o aktuálně nejvlivnějších jménech současného umění.

Vycházející hvězda mezinárodní umělecké scény nebo antropolog bezprostřední minulosti? I takhle jde nahlížet na novou tvář, která vyvolal pozornost svou výstavou C-A-T Spells Murder v newyorské galerii Karma. Alex Da Corte vzbudil zájem nejen u uměleckých kritiků, ale i u influencerů po celém světě – jeho pestrobarevné dílo je totiž jako stvořené pro dokonalou fotku na Instagram.

Da Corte pracuje s konzumními předměty, které zbavuje jejich původní funkce a dává jim symbolicky nový význam i formu. Ať už se jedná o láhev od kečupu nebo kávový kelímek, tyhle předměty pro něj představují jiný jazyk, kterým vytváří vlastní impozantní příběhy. Devětatřicetiletý umělec záměrně vytváří různé kombinace, aby se odpoutal od logického uvažování a přiměl pozorovatele k hlubšímu zamýšlení nad souvislostmi Reaguje na přísně konzumní americkou společnost, která má strach z neznámého.

Ve své práci Alex Da Corte čerpá z pop artu, vyniká svou láskou a citem pro barvy, které dodávají instalacím příběhovou rovinu. K jeho ohromujícím instalacím neodmyslitelně patří prvky designu, architektury, filmu a sochařství, skrze které vytváří ten pravý fantasyland bez jakýchkoliv hranic představivosti.

Článek vzniknul ve spolupráci s časopisem pro současné umění ArtLover.