Dystopie, šeď a bezmoc. Německý seriálový hit Dark startuje druhou řadu

Německý seriál Dark, který byl dlouho nejsledovanějším neanglickým titulem na Netflixu, brzo odpálí druhou řadou. Show s přezdívkou „Stranger Things pro dospělé“ se vrátí už 21. června.

30. květen 2019 11:37:49

Winden je vlastně obyčejným, ničím zajímavým německým městem. Aspoň do zmizení jednoho z místních dětí, které podezřele připomíná události před 30 lety. Dark je strhující a temné sci-fi, které v divákovi vyvolává silné pocity i podivnou úzkost. Jeho děj se odehrává mezi různými rodinami hned v několika časových rovinách.

O scénář se postarali manželé Jante Friese a Baran bo Odar, kteří spolu stojí také za scénářem k filmu Das letzte Schweigen (Poslední mlčení). Jejich komplikovanou story fanoušci i kritici přirovnávají například ke kultovnímu Twin Peaks. Sledujeme osud postav na třech různých časových rovinách, a to v letech 1953, 1986 a 2019. Trailer k druhé řadě nás každopádně zavede rovnu do čtvrté éry, a to do roku 2052.

Hned na začátku traileru zaujme pohled na vybuchlou jadernou elektrárnu, kolem které se ve Windenu točí děj první série. A pokud se vám okamžitě vybaví vzpomínka na Černobyl (navíc nyní aktuální díky skvělému seriálu HBO), tak sami tvůrci v rozhovorech přiznávají, že čerpali z vlastních vzpomínek na tuhle nešťastnou událost. Trailer se navíc na internetu objevil 26. dubna, tedy přesně 33 let od havárie.

Dystopie, šeď, bezmoc a deprese – to všechno z první upoutávky vyloženě čpí a láká ke sledování. Dozvíme se, jak to je s tajemným knězem Noahem? Jak dopadnou Aleksandr, Ulrich, Mikkel, Hannah a další? Z traileru, zaujme podivný les oběšenců nebo obří zeď připomínající Game of Thrones. Apokalypsa je nevyhnutelná, což v upoutávce reflektuje i motiv odbíjejících hodin – tick, tock, tick, tock…

Zbytečně přehlížený seriál, který si můžete pustit jak v angličtině, tak v němčině určitě stojí za to. Nejde o žádnou oddechovku, ale o seriál, vyžadující plnou pozornost a koncentraci. Jinak se ztratíte jako jeho hrdinové v temné jeskyni. O znělku seriálu se postaral německý producent Apparat, známý i z tria Moderat. Uchvátí ale hlavně hudba z autorského pera experimentátora Bena Frosta.