Nejvlivnější umělci současnosti poprvé: Obamův malíř Kehinde Wiley

Strhnul na sebe pozornost hyperrealistickými portréty běžných afroameričanů. Nedávno Kehinde Wiley překvapil skvělým portrétem Baracka Obamy.

27. květen 2019 10:05:42

Svou tvorbou překračují různé hranice, včetně těch finančních. Svou kreativitou šokují, ale také inspirují následovníky. Řeč je o výrazných umělcích, kteří v poslední době nějakým způsobem proměnili podobu světa umění. S jejich prací vás budeme seznamovat v novém volném seriálu Bigg Maggu.

Kehinde Wiley pochází z New Yorku a čerpá z tradičního portrétování. Spojuje klasické formáty i motivy s moderními způsoby reprezentace. Často kontroverzní zobrazení postav v nadživotní velikosti přerušují tradiční kánon a rozmazávají hranice mezi tradičními a současnými způsoby portrétování. Wiley se zaměřuje na kritické zobrazení mužství a fyzičnosti, neboť se týkají zobrazení „černých a hnědých“ mužů, jak sám Wiley uvádí.

V praxi to vypadá tak, že velice realisticky maluje obyčejné Američany afroamerického původu a navazuje přitom na styl mocenských portrétů šlechticů a politiků s evropskými vazbami. Největší pocty se Wileymu dostalo na začátku roku, kdy představil své oficiální portréty bývalého amerického prezidenta Obamy. Ponechal si v nich svůj malířský rukopis a rozbil tradiční nudné konvence portrétování amerických prezidentů.

Obamu umístil na dřevěnou židli s květinami, které symbolizují jeho kořeny. Africké modré lilie reprezentují místo původu – Keňu, chryzantémy připomínají Chicago a jasmín je tu jako narušitel mužského tónu, naznačuje mírnější model vedení. Wiley tak v obraze boří mýty prezidenta jako představitele moci a vlády, ten zde sedí s ohnutými zády na rádoby chatrné židli obklopený houštinu vinice. Výjev může připomínat boj s výzvami země.

Wiley, jehož prezidentův portrét bořil rekordy v návštěvnosti Washingtonské národní galerie, se nyní chystá využít svého vlivu a zaměřit se na nigerijskou uměleckou scénu.

Článek vzniknul ve spolupráci s časopisem pro současné umění ArtLover.