Banksy se sám pozval na Bienále v Benátkách. Vyhodila ho policie

“Přestože jde o jednu z největších a nejprestižnějších uměleckých událostí na světě, z nějakého důvodu mě nikdy nepozvali,” napsal Banksy na Instagram ve zdůvodnění, proč se rozhodl postavit si svůj stánek sám.

23. květen 2019 22:34:29

Z videa, které zveřejnil právě na Instagramu to všechno vypadá nenápadně. Přichází postarší prodavač, srovnává obrazy, roztahuje deštník, sedá si. A kamera zachycuje reakce okolí. Až z odstup se totiž ukazuje, že obrazy tvoří celek a na něm je obrovská výletní loď. Přesně ta stejná, která kotví v zálivu hned naproti Náměstí svatého Marka. Dílo se jmenuje mnohoznačně: Benátky v oleji.

Kolem procházejí místní a souhlasně se na obrazy dívají. Obyvatelům Benátek se totiž hlučné a neekologické turistické lodi na historických místech nelíbí. A Banksy se svou instalací, které si nevšiml žádný ze slovutných kritiků ani milovníků umění, jichž bylo město zrovna plné, přidal k jejich protestům.

Je jisté, že tenhle apel díky jeho slavnému jménu a pověsti, hodně zarezonuje. Přestože na konci videa sledujeme, jak přichází policie a žádá dědulu pod deštníkem FIFA 2014 o povolení. A pak nebohého prodavače unikátního díla jednoho z nejslavnějších umělců současnosti prostě vyhání pryč.

Banksyho sice na Bienále nepozvali. Přesto se o něm ze všech zúčastněných umělců už teď zase mluví ze všech nejvíc. A samozřejmě i mimo bublinu uměleckého světa. Bravo!